Miasto

Jesteśmy wkurzeni! Rozmowa o europejskim kryzysie

Goście debaty: Héctor Huerga González, Paolo Do, Vasyl Cherepanyn.

Kryzys ekonomiczny wstrząsnął Hiszpanią, Portugalią i Włochami. Grecja jest na skraju upadku. Zdestabilizowane południe Europy stało się polem dynamicznych przemian społecznych, masowych protestów i politycznej karuzeli, wynoszącej do władzy kolejne nietrwałe gabinety. Media głównego nurtu, szukając prostych odpowiedzi na trudne pytania, uciekają się do szowinizmu i stereotypów, wzniecając w nas postawę narodowego egoizmu.

Jaka jest rzeczywista sytuacja w krajach południa? Co stało się z ruchem Oburzonych po upadku rządu Zapatero? Co dzieje się we Włoszech po nastaniu rządu technokratów? Jak wygląda sytuacja w krajach spoza strefy Schengen, takich jak Ukraina? Czy jedyną alternatywą dla zaciskania pasa są rządy nacjonalistów?

Zastanówmy się wspólnie nad europejskimi problemami doby kryzysu.

Goście debaty: Héctor Huerga González z Indignados (Hiszpania), Paolo Do z ESC (Włochy), Vasyl Cherepanyn z Centrum Badań nad Kulturą Wizualną i Klubu KP w Kijowie (Ukraina).

19 listopada, poniedziałek, godz.18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101


Spotkanie w jęz. angielskim z tłumaczem obecnym na sali.

Zapraszamy do uczestnictwa w otwartej rozmowie, na wzór zgromadzenia – łamiącej dotychczasowy dystans między wykładowcą a widzem. Stworzymy przestrzeń, w której głos każdego z obecnych będzie równie ważny, tak jak głos naszych zagranicznych gości.

DEBATY W CYKLU:

5.11.2012, Łódź, Czyja solidarność czyj egoizm? Kryzys i wspólnota europejska

Goście: prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Dionisios Sturis (TOK FM), Adam Ostolski (Zielone Wiadomości). Prowadzenie: Michał Sutowski (Krytyka Polityczna)

21.11.2012, Gdańsk, People of Europe, rise up! / Ludu Europy, powstań!

Goście: Vasyl Cherepanyn, Paolo Do, Héctor Huerga González, Maria Klaman (Krytyka Polityczna, Trójmiasto), Igor Stokfiszewski (Krytyka Polityczna, Warszawa)

22.11.2012, Warszawa, To my jesteśmy ludem! Ruchy społeczne w Europie

Goście: Oleksiy Radynski (Krytyka Polityczna, Centrum Badań nad Kulturą Wizualną, Kijów, Ukraina), Paolo Do (ESC, Rzym, Włochy), Héctor Huerga González (Indignados, Barcelona, Hiszpania), Igor Stokfiszewski (Krytyka Polityczna, Warszawa).

28.11.2012, Warszawa, Czy wszyscy staniemy się Niemcami?

Goście: Wolfgang Templin, Marek Cichocki, Karolina Wigura, Piotr Buras. Prowadzenie: Michał Sutowski


Debaty są częścią międzynarodowego cyklu „Co złego stało się z Europą? Jaka jest jej przyszłość? Kryzys europejski i nowe ruchy społeczne” realizowanego we współpracy z Red House Center for Culture and Dialogue w Sofii.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij