Najwyższy czas porozmawiać o pracy. Inauguracja jesiennego cyklu wykładów i debat w Świetlicy Krytyki Politycznej.
Skoro pracy jest coraz mniej, dlaczego pracujemy coraz dłużej i coraz więcej? I co mamy do powiedzenia tym, dla których żadnej pracy już nigdy nie będzie? Najwyższy czas porozmawiać o pracy.
Zapraszamy na wykład inauguracyjny Magdaleny Rek-Woźniak (UŁ) Przymus, prestiż czy przywilej? O społecznym znaczeniu pracy we współczesnym kapitalizmie.
22 września, poniedziałek, g. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)
Praktycznie każda czynność, którą wykonujemy za darmo i całkiem dobrowolnie, dla kogoś na świecie jest pracą zarobkową. I odwrotnie: niemal wszystko, co robimy w zamian za wynagrodzenie, ktoś inny wykonuje za darmo — czy to w formie wolontariatu, czy choćby dla własnej satysfakcji. Niemal każde zajęcie może być źródłem utrzymania dla jednych, a pasją albo moralnym obowiązkiem dla innych.
Czym więc jest praca? Jaką ma dziś wartość? Czy wykonując pracę najemną, sprzedajemy siebie (jak zawsze twierdzili anarchiści), czy tylko swój czas i wysiłek (jak zwykło się dziś uważać)? Czy zapłata za pracę wynagradza nam fakt, że pracujemy pod przymusem, bo nie mamy wyboru? Dlaczego najpotrzebniejsze, najbardziej pożyteczne społecznie zajęcia należą do najniżej wynagradzanych? Jeśli żadna praca nie hańbi, czemu tak wielu ludzi czuje się nią zniewolonych, a rodzaj wykonywanej pracy tak często decyduje o statusie społecznym?
Najwyższy czas przemyśleć pojęcie pracy na nowo, bo tak zwani „pracodawcy” już to zrobili. Najwyższy czas odrzucić konserwatywny mit, że ludzie są „leniwi z natury”. Najwyższy czas wyobrazić sobie świat, w którym praca jest wolna od przymusu, a brak pracy nie skazuje na nędzę i upokorzenie.
Następne wydarzenia:
Specjalne strefy: zysk czy wyzysk? Debata z udziałem Tomasza Sadzyńskiego (ŁSSE), Małgorzaty Maciejewskiej (OZZ Inicjatywa Pracownicza), Janiny Petelczyc (UW) i dr Izy Desperak (UŁ).
25 września, czwartek, g. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)
Czytanki polityczne: praca. Otwarte seminarium i dyskusja wokół tekstu Jakuba Majmurka pt. Prawo do pracy, prawo do lenistwa
26 września, piątek, g. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)
Dofinansowanie: Time To Talk, Open Society Foundations
Partner: Uniwersytet Łódzki