Miasto

Jak kultura masowa pozbyła się kobiety?

Wykład z najnowszej historii kultury masowej, z której znika dorosła i dojrzała kobieta, a jej miejsce zajmują nastolatka i matrona.

Wykład dr Izabeli Desperak (UŁ) w ramach cyklu „Obywatel/ka Seniork/ka”.

6 marca, środa, g. 17.00, Świetlica KP w Łodzi, lewa oficyna, I piętro

W kulturze masowej dominują dwie reprezentacje kobiecości. Pierwszą z nich jest nastolatka. Nastolatka to dziewczyna, kobieta-dziecko. Wprawdzie nie kobieta jeszcze, ale jedyna dopuszczalna forma kobiecej seksualności. To córka Nabokowskiej Lolity i superszczupłej modelki Twiggy – jej wcielenia kiedyś lansowały żurnale, znajdziemy ją w pismach modowych i lajstajlowych oraz telewizji śniadaniowej.

„Dziewczyna”, nawet jeśli ma dwoje nastoletnich dzieci, musi wyglądać jak dziewczyna, nie zaś matka. Wyznacznikiem dziewczęcości jest szczupła talia i brak zmarszczek. Kobieta, który nigdy nie może już być dojrzałą kobietą, musi zachować figurę nastolatki i unikać zmarszczek lub usuwać je laserem, botoksem i czym się da.
Gdy podda się zmarszczkom lub wyhoduje masywne uda, przechodzi automatycznie do kategorii „matrony” – już nie kobiety, a aseksualnego kobietona, dla którego jedyną odpowiednią rolą jest siedzenie w domu i bawienie wnuków.

To trwające od kilkudziesięciu lat zjawisko nastąpiło po kilkusetletniej, jeśli nie odwiecznej tradycji, w której kwintesencją kobiecości była dojrzałość, podkreślana strojem i makijażem, a seksualność była cechą kobiety, a nie dziewczynki.

Jakie będą dalsze dzieje kobiecości w kulturze masowej? Czy nasze córki i wnuczki skazane będą na wieczne dziecięctwo, czy modelki będą coraz młodsze, a zmarszczki coraz bardziej passe? Czy może nastąpi moda retro, w której zmarszczki staną się trendy, a nastolatki będą starać się wyglądać jak własne matki?

Kolejne wykłady w każdą środę o 17.00.

Więcej informacji: obywatelsenior.org

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij