Miasto

Głuszczenko, Nowak – Sowiety od kuchni

O politycznym charakterze gastronomii z autorką książki "Sowiety od kuchni. Mikojan i radziecka gastronomia" porozmawia Maciej Nowak, krytyk kulinarny.

sow plakatSpotkanie z rosyjską kulturoznawczynią, Iriną Głuszczenko, autorką książki Sowiety od kuchni, poprowadzi Maciej Nowak, teatrolog, krytyk teatralny i kulinarny.
23 października, czwartek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101

W Sowietach od kuchni Irina Głuszczenko zabiera czytelników za kulisy radzieckiego imperium. Pokazuje „kuchenny” wymiar bolszewickiej rewolucji – często pomijany, a przy tym najbardziej dotykający na co dzień zwykłych ludzi. Ustanowienie nowej, kosmopolitycznej kuchni radzieckiej, w której ukraińskie pierożki spotykały się z gruzińskimi szaszłykami; stworzenie podstaw przemysłowej produkcji jedzenia i systemu zbiorowego żywienia opartego na instytucji stołówki – wszystko to dla radzieckich ludzi było równie ważne jak władza rad, elektryfikacja czy budowa pieców Magnitogorska. Nic dziwnego, że bohater książki, Anastas Mikojan, komisarz przemysłu spożywczego, zyskał miano „ulubionego komisarza ludu”. Głuszczenko, szeroko przytaczając dokumenty z epoki, tworzy barwną narrację z historii życia codziennego ZSRR, wymykającą się zużytym „sowietologicznym” kliszom.

„Domowe jedzenie jest czymś staroreżimowym, zacofanym, burżuazyjnym. Należy z nim walczyć, tak samo jak z innymi przeżytkami starego świata. Zniszczenie idei domowego jedzenia jest konieczne, by wyswobodzić kobietę z kuchennej niewoli. Był nawet plakat ilustrujący, jak to kobieta wyrywa się na wolność, za próg kuchni. Precz z rondlami, patelniami, won z zatęchłego starego świata domowych trosk! Naprzód, ku świetlanej przyszłości pracy i działalności społecznej!”

Irina Głuszczenko – kulturoznawczyni, iberystka, badaczka życia codziennego w Związku Radzieckim. Wykłada w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Moskwie. Dziennikarka radiowa i prasowa, krytyczka teatralna, publikuje m.in. w „The Moscow Times” i „Niezawisimoj Gazietie”. 

Spotkanie z autorką odbędzie się też w Warszawie (27 października) o godz. 18.00, w siedzibie Krytyki Politycznej (Foksal 16, II p.)

Seria debat z Iriną Głuszczenko odbywa się przy wsparciu finansowym Open Society Foundations.
open

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij