Miasto

Gdzie się podział stójkowy Walczak?

Spacer historyczny śladami wydarzeń Rewolucji 1905 roku

28 czerwca, sobota, g. 11.00, plac Wolności

Rok 1905 to jeden z nielicznych momentów w dziejach, kiedy oczy niemal całej Europy zwrócone były na Łódź. Do miasta przyjeżdżali zagraniczni korespondenci a na łamach zachodnich gazet regularnie pojawiały się obszerne relacje z wydarzeń, których areną były łódzkie fabryki, ulice i place. Całe Cesarstwo Rosyjskie pogrążone było wówczas w rewolucji wymierzonej w carat i nieokiełznany kapitalizm. Łódź była centrum tej rewolucji. Jednak poza kilkoma tablicami pamiątkowymi i monumentalnym pomnikiem na Zdrowiu nic w zasadzie nie przypomina o niezwykłych wydarzeniach sprzed stu dziesięciu lat.

Ich ślady możliwe są do dostrzeżenia zwykle jedynie wtedy, gdy wsłuchamy się w głos uczestników i świadków tego, co wówczas zdarzyło się na łódzkich ulicach. Dlaczego w 1905 r. zdecydowali się porzucić pracę i wyjść na ulice? O czym marzyli a co budziło ich obawy? Dlaczego ich historia warta jest dzisiaj pamiętania?

Tylko dzięki nim można dowiedzieć się, gdzie w Łodzi znajdowała się „Ulica Terrorystów”, kto drukował socjalistyczne odezwy w fabrykanckim pałacu, gdzie zniknął stójkowy Walczak i dlaczego niejaki August Freml, choć był wolny, to bał się opuszczać więzienie.

Spacer poprowadzi Kamil Piskała, historyk, współautor książki „Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej”

===

Wydarzenie dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij