Miasto

Festiwal PLANETE+ DOC: pokaz dokumentu „Alfabet” oraz debata pt. „Inna edukacja”

Edukacja jest przedmiotem ożywionych dyskusji - od debaty o elementarzu, przez brak edukacji seksualnej aż po problemy demograficzne.

OTWARCIE WEEKENDU Z PLANETE+ DOC: pokaz dokumentu „Alfabet” oraz debata pt. „Inna edukacja”

16 maja 2014, godz. 17:00

Kino Charlie, Piotrkowska 203/205

wstęp: 8 / 10 zł

Tegoroczny Weekend z festiwalem Planete+ Doc otworzy pokaz dokumentu „Alfabet” – polska prapremiera jednego z najgłośniejszych filmów o współczesnej edukacji na świecie, w reżyserii Erwina Wagenhofera.

„Alfabet” jest diagnozą ograniczeń, jakie narzuca tradycyjny system edukacyjny i ich wpływu na rzeczywisty rozwój uczących się. 98 % dzieci po urodzeniu ma wysokie IQ, ale po ukończeniu szkoły zaledwie 2% z nich osiąga takie same wyniki. Wszystkiemu winna jest przesadnie ustandaryzowana edukacja, oparta na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, która zabija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ucząc szablonowego sposobu myślenia. Film pokazuje, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat i kształtuje naszą osobowość.

Po seansie odbędzie się debata pt. Inna edukacja:

Edukacja stała się przedmiotem ożywionych dyskusji publicznych. Od debaty o elementarzu, przez uchylenie propozycji edukacji seksualnej aż po problemy demograficzne. W trakcie naszej rozmowy nawiążemy do wybranych wątków filmu „Alfabet”, aby przedyskutować je w kontekście województwa łódzkiego. Spróbujemy m.in. odpowiedzieć na pytania o rolę edukacji seksualnej w procesie edukacyjnym, zastanowimy się też w jaki sposób możliwe jest budowanie wspólnoty szkolnej z poszanowaniem indywidualności ucznia lub uczennicy.

Prowadzący: Marcin Zaród (Klub Krytyki Politycznej w Łodzi)

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij