Miasto

Festiwal PLANETE+ DOC: pokaz dokumentu „Alfabet” oraz debata pt. „Inna edukacja”

Edukacja jest przedmiotem ożywionych dyskusji - od debaty o elementarzu, przez brak edukacji seksualnej aż po problemy demograficzne.

OTWARCIE WEEKENDU Z PLANETE+ DOC: pokaz dokumentu „Alfabet” oraz debata pt. „Inna edukacja”

16 maja 2014, godz. 17:00

Kino Charlie, Piotrkowska 203/205

wstęp: 8 / 10 zł

Tegoroczny Weekend z festiwalem Planete+ Doc otworzy pokaz dokumentu „Alfabet” – polska prapremiera jednego z najgłośniejszych filmów o współczesnej edukacji na świecie, w reżyserii Erwina Wagenhofera.

„Alfabet” jest diagnozą ograniczeń, jakie narzuca tradycyjny system edukacyjny i ich wpływu na rzeczywisty rozwój uczących się. 98 % dzieci po urodzeniu ma wysokie IQ, ale po ukończeniu szkoły zaledwie 2% z nich osiąga takie same wyniki. Wszystkiemu winna jest przesadnie ustandaryzowana edukacja, oparta na współzawodnictwie i wymiernych ocenach, która zabija dziecięcą kreatywność i wyobraźnię, ucząc szablonowego sposobu myślenia. Film pokazuje, w jaki sposób współczesny system edukacji determinuje nasz sposób patrzenia na świat i kształtuje naszą osobowość.

Po seansie odbędzie się debata pt. Inna edukacja:

Edukacja stała się przedmiotem ożywionych dyskusji publicznych. Od debaty o elementarzu, przez uchylenie propozycji edukacji seksualnej aż po problemy demograficzne. W trakcie naszej rozmowy nawiążemy do wybranych wątków filmu „Alfabet”, aby przedyskutować je w kontekście województwa łódzkiego. Spróbujemy m.in. odpowiedzieć na pytania o rolę edukacji seksualnej w procesie edukacyjnym, zastanowimy się też w jaki sposób możliwe jest budowanie wspólnoty szkolnej z poszanowaniem indywidualności ucznia lub uczennicy.

Prowadzący: Marcin Zaród (Klub Krytyki Politycznej w Łodzi)

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij