Miasto

„Eksmisja” pokaz filmu i dyskusja

gość specjalny: Tadeusz Matanowski, społecznik działający na rzecz praw lokatorów. Chętnie pomoże i podpowie, jak działać w trudnych sytuacjach.

25 czerwca, wtorek, godz. 17.00, Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Trarasa Szewczenki 1 / przy ul Jagielońskiej, Olsztyn


Wstep wolny!

O filmie:

Reżyser: Filip Antonii Malinowski

film dokumentalny, Polska/Austria/Szwajcaria 2012

Opowieść o poznańskich dziadkach reżysera, 82-letniej Marii i 80-letnim Tadeuszu (z których żadne nie wygląda na swój wiek), została zbudowana wokół tytułowego aktu przymusu: nowy właściciel kamienicy, w której Maria się wychowała i przemieszkała z Tadeuszem całe wspólne życie, postanowił pozbyć się lokatorów. Gehenna zaczyna się od drakońskiej podwyżki czynszu, po czym obserwujemy wielomiesięczny znój kolejnych petycji, negocjacji i upokorzeń serwowanych przez milczącego właściciela (włącznie z odcięciem prądu). Cała „Eksmisja” jest historią próby zaszczucia dwojga ludzi, którzy zaszczuć się nie dają – a także o przeszłości, która ukształtowała ich charaktery i światopogląd. (żródło: portalfilmowy.pl)

Nagrody:

2012 – Łódź (Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”) – nagroda Łódzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz

2012 – Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Off Cinema”) – wyróżnienie

Pokazy przygotowane dzięki uprzejmości reżysera Filipa Antoniego Malinowskiego i dystrybutora Ragusa Film.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij