Miasto

Dziennik znaleziony w błękicie – Marek Susdorf w Łodzi

Co się dzieje, gdy uwierzysz, że obiekt Twojej miłości jest Bogiem? Co się stanie, jeśli odrzuci on Twoją miłość?

22 stycznia, czwartek, g. 18.00

Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro

Spotkanie wokół książki Marka Susdorfa pt. „Dziennik znaleziony w błękicie”. Z autorem książki porozmawia Klaudia Wojciechowska.

„Dziennik znaleziony w błękicie” to historia pary kochanków Mladiego i Starijiego. Tam gdzie miłość się kończy pozostaje melancholia – pełna goryczy, tragedii i groteski. Mladi porywa swojego byłego kochanka i zamyka go w swojej piwnicy, by brutalnie się nad nim znęcać. Tortury, których doświadcza Stariji porównane są do pasji samego Chrystusa. Dziennik to krytyka instytucjonalizmu Kościoła, kwestionowanie rozdzielności ciała i duszy, zarzut wobec Boga o jego fizyczną nieobecność.

===

BOŻENA KEFF o „Dzienniku…”: W tej książce nie ma jak odróżnić formy od treści, bo są ze sobą tożsame, jak lewa i prawa strona kartki papieru. Książka Marka Susdorfa jest namiętną i szaleńczo (!) logiczną krytyką religii, która odcina człowieka od jego ciała, tym samym odcina go od siebie samego i tym samym od innych ludzi. Religia jako sadomasochistyczna samotność, cierpienie i Urząd, w którym została zinstytucjonalizowana przemoc, by gnębić nim innych, patriarchalny świat bez spełnień i prawdziwej bliskości – to wszystko jest naszą piwnicą tortur. Tak odczytuję przesłanie tej niezwykłej książki, napisanej słowem pięknym, szalonym, zabawnym i groźnym. Proszę państwa, to jest Literatura!.

„I teraz, Stariji, spoglądam na świat i jest on cały niebieski – opływa w kolor braku nadziei. Tapeta o tej właśnie barwie pokrywa ściany pustki. Żyjemy pomiędzy szafirem morza, z którego pochodzimy, i błękitem nieba, do którego zdajemy się zdążać”.

(fragm. książki)

Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa, wrzesień 2014.

www.mareksusdorf.pl

Marek Susdorf – rocznik 1985, studiował slawistykę w Gdańsku i Nowym Sadzie, ukończył redakcję tekstu UW i z wyróżnieniem gender studies PAN; autor prowokacyjnego „Dziennika znalezionego w piekarniku” i projektu literackiego „Gawiedzi nadwiślańskiej kilka słów o…”; publikował m.in. w Zadrze i na Feminotece.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij