Miasto

„Dziecięca choroba liberalizmu” – spotkanie z Rafałem Wosiem

Dyskusję z Rafałem Wosiem poprowadzi Szymon Pytlik z Klubu Krytyki Politycznej w Opolu.

5 lutego, czwartek, godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

Niedawno minęło 25 lat od przemian ustrojowych, które wprowadziły Polskę w świat wolnego rynku. Ćwierćwiecze to dobry czas na pewne podsumowania, wyłapanie pewnych trendów, jakie w tym czasie zaistniały i zobrazowania kolein, w jakie wpadła nasza gospodarka, ale też nazbyt często nasze myślenie o niej.

Rafał Woś, dziennikarz ekonomiczny, w swojej świetnie napisanej, debiutanckiej książce „Dziecięca choroba liberalizmu” podejmuje się tego zadania. I stawia ostrą diagnozę: myślenie o gospodarce jest w Polsce wypaczone. Nie tylko nie przyjmujemy do wiadomości faktu, że ekonomia nie zawsze jest ścisła nauką o cyfrach i procentach, tylko żywą, zależną od kontekstu nauką społeczną, ale w dodatku wybraliśmy do wdrożenia w Polsce „bardziej liberalny niż liberałowie” wariant gospodarki wolnorynkowej, który nie tylko nie przyniósł wszystkim Polakom dobrobytu, ale przeciwnie, wtłoczył Polskę na ścieżkę, która nie zaprowadzi nas do powszechnego dobrobytu przez wiele dekad, o ile w ogóle kiedykolwiek. To właśnie myślenie, zaszczepione w Polsce przez zewnętrzne okoliczności, Woś nazywa „dziecięcą chorobą liberalizmu”.

Chcemy więc, trzymając się tej metafory, porozmawiać szczerze o tej diagnozie i być może spróbować zarysować zręby jakiejś terapii, która niechybnie Polskę musi czekać. O to wszystko chcemy zapytać Autora, ale też dać wszystkim obecnym szansę do zadania własnych pytać i wysnucia własnych wniosków na ten temat.

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę, wyjątkowo w promocyjnej cenie, z 20% rabatem.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij