Miasto

Dyskusja „Czyje powstanie, jaka rewolucja?”

O książce "Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej".

Czy powstanie zawsze musi być narodowo-wyzwoleńcze, a rewolucja zanegowaniem porządku społeczno-ekonomicznego? Kto bierze udział w tych walkach i jakie cele przyświecają ich uczestnikom? A może tych różnic mimo perspektywy czasu oraz dwóch różnych zaborów wcale nie ma tak wiele?

23 marca, niedziela, godz. 17.00, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Łubieńskiego 11, Gniezno

Porozmawiamy o książce Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej, której tytułowe wydarzenie rozgrywało się w uprzemysłowionej Łodzi i zaborze rosyjskim, ale z kontekstem lokalnego Powstania Wielkopolskiego, jakie wybuchło 13 lat później w zaborze pruskim u progu odzyskania niepodległości.

Goście: Michał Gauza (Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi), Robert Gaweł (historyk, regionalista), Ramzes Temczuk (portal gniezno24.com) i Wiktor Marzec (socjolog).

O książce:
„Tym, którzy przerazili się czerwonej od promieni namiętnych twarzy ludu, zdawało się, że pryskają wszystkie wiązadła bytu naszego i dobrobytu, a to pryskały jedynie kajdany – lud stawał się obywatelem i ujmował w ręce swoje ster rządów nad krajem. Tak, zamęt zapanował. Błogosławiony wszechmocny zamęt” – tymi słowami Ludwik Krzywicki witał manifest konstytucyjny ogłoszony przez przerażonego rozmiarem strajków i protestów cara. Wydawało się wówczas, że rewolucja jest o krok od zwycięstwa, a po upragnioną wolność, w imię której wybuchnął ten „błogosławiony wszechmocny zamęt”, wystarczy sięgnąć ręką…

Carskie obietnice okazały się jednak niewiele warte. Dla swoich „poddanych” zamiast wolności car miał raczej nahajki, bagnety i sądy doraźne. I choć rewolucję można było stłumić represjami i przemocą, to uruchomionych przez nią procesów nie dało się już zatrzymać. To właśnie wtedy na ziemiach Kongresówki narodziła się nowoczesna, masowa polityka i kształtowały się ideowe podziały determinujące polskie życie publiczne w kolejnych dekadach. Rewolucja była też lekcją społecznej samoorganizacji i potężnym impulsem emancypacyjnym. Bez wiedzy o tym, czym była ta rewolucja, nie sposób zrozumieć historii Polski.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij