Miasto

Dyskusja „Co ty wiesz o gender?”

A co, jeśli gender nikt nie chce "wprowadzać", bo "ono" jest już w każdym z nas?

Przez ostatnie kilka miesięcy słowo „gender” było odmieniane przez wszystkie przypadki. Kategoria ta jest przedmiotem sporów i wszelakich apeli różnych grup społecznych. Słowo „gender” zagościło w serwisach informacyjnych, ale i w codziennych rozmowach. W tym ferworze i burzliwości debaty publicznej wydaje się, że zatraciło swoje podstawowe znaczenie. Częstość jego używania poszła w parze z zafałszowaniem jego sensu. W obliczu tego całego szumu, pragniemy przypomnieć o tym, co niesie ze sobą ten ważny dorobek nauk społecznych.

Czy mimo tego natłoku relacji medialnych poświęconych gender, wiemy tak naprawdę czym jest gender? A co, jeśli gender nikt nie chce “wprowadzać”, ale jest już w każdym z nas? Czy wiemy, gdzie się czai, jak to rozpoznać? Jakie może mieć skutki — tak dla kobiet, jak i mężczyzn? A może tak naprawdę gender jest w stanie pomóc nam lepiej zrozumieć świat i relacje, jakie w nim panują? Może koncepcja ta sprawi, że nasze społeczeństwo będzie funkcjonowało lepiej? To są pytania, nad jakimi chcemy się pochylić i porozmawiać.

Goście:
Agnieszka Ziętek — politolożka, socjolożka, badaczka gender,
Iwona Grzesik — socjolożka, badaczka gender.

Spotkanie moderować będzie Magdalena Ozimek (KP Opole)

6 marca, czwartek, godz. 17.30 w herbaciarni Jasminum, ul. Piastowska 19A, Opole

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij