Historia stażystki molestowanej w armii, to jedna z tych, które opowiemy podczas debaty Dyskryminacja. Historie prawdziwe, w czwartek 14 listopada o godz. 18.00 w Świetlicy KP w Trójmieście.
Debata organizowana jest w związku z wydaniem przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego zbioru reportaży pt. „Równi”, prezentującego historie osób, które doświadczyły dyskryminacji z różnych przyczyn i w różnych obszarach życia. W zbiorze znajdują się historie stażystki molestowanej seksualnie w armii, dyskryminowanej matki małego dziecka przez sąd jako pracodawcę czy też niewpuszczenia do restauracji mężczyzny poruszającego się na wózku.
W debacie udział wezmą:
• apl. radc. Monika Wieczorek, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego,
• Marta Abramowicz, Fundacja Dla Odmiany,
• Grzegorz Ilnicki, OPZZ Konfederacja Pracy, Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej.
Organizatorami debaty pt, Dyskryminacja. Historie prawdziwe. Kogo (nie)chroni prawo? są Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego i Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 14 listopada o godz. 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 35, II piętro, Gdańsk. Wstęp wolny.
Marta Abramowicz – Prezeska Fundacji Dla Odmiany, Członkini Towarzystwa Edukacji Atydyskryminacyjnej, ekspertka od zagadnień związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji i równością kobiet i mężczyzn, trenerka i psycholożka. Autorka wielu publikacji z tej dziedziny, w tym raportów badawczych. Przez wiele lat kierowała ogólnopolską organizacją pozarządową Kampanią Przeciw Homofobii, obecnie jest prezeską fundacji Dla Odmiany. Współpracuje z Pracownią Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Grzegorz Ilnicki – prawnik. Należy do Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej i OPZZ „Konfederacja Pracy”. Reprezentuje pracowników w sporach z pracodawcami przed sądami pracy oraz lokatorów w sprawach związanych z eksmisjami. Uczestnik kampanii przeciwko budowie osiedli kontenerowych. Prowadził m.in. głośne sprawy dotyczące dyskryminacji w IKEA i Grupie Dozorbud.
Monika Wieczorek – aplikantka radcowska, prawniczka w Polskim Towarzystwie Prawa Antydyskryminacyjnego, gdzie zajmuje się m.in. pomocą prawną w sprawach dotyczących nierównego traktowania i dyskryminacji. Autorka ekspertyz z zakresu praw człowieka oraz prawnych instrumentów ochrony przed dyskryminacją. Publikowała m.in. w „Rzeczpospolitej” i „Gazecie Prawnej”. Koordynowała prace nad publikacją „RÓWNI”.
Publikacja „Równi” została wydana dzięki wsparciu finansowemu Fundacji im. Róży Luksemburg, Przedstawicielstwo w Polsce. Patronat honorowy objęli Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz oraz Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, zaś patronat medialny nad publikacją objęli Duży Format oraz Radio TOK FM.