Miasto

Droga do Apartheidu

Projekcja filmu oraz dyskusja z Małgorzatą Juszczak i Przemysławem Wielgoszem. Poprowadzi Michał Gauza.

O tym dlaczego konflikt izrelsko-palestyński nie jest konfliktem, o tym dlaczego proces pokojowy jest pułapką, o tym dlaczego europejska pomoc humanitarna szkodzi Palestyńczykom, a także o znikaniu palestyńskiego krajobrazu, o codziennym życiu i oddolnym oporze wobec okupacji, o aktywności międzynarodowych inicjatyw solidarnościowych, o sensie kampanii bojkotu, wycofania inwestycji i sankcji wobec Izraela rozmawiać będą Małgorzata Juszczak (była obserwatorka praw człowieka na Zachodnim Brzegu Jordanu) i Przemysław Wielgosz (Le Monde diplomatique). Spotkanie poprowadzi Michał Gauza (KP Łódź).

Wszelkie próby określenia Izraela jako kraju systemowego apartheidu wywołują ostre reakcje. Tymczasem wiele z czołowych postaci walk antysystemowych z RPA, jak Nelson Mandela czy Desmond Tutu, już kilka lat temu wskazywało na znaczne podobieństwa między dawną polityką rządu w RPA a tym, co dzieje się na terenie współczesnego Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Dokument Any Nogueiry, Erona Davidsona przedstawia historię ucisku wynikającego z „rozdziału ras” w Republice Południowej Afryki. Za pomocą obrazów i faktów, pokazuje szokujące podobieństwa w prawie i stosowanych instrumentach przemocy pomiędzy dwoma systemami. Prowadzi to do odważnej tezy mówiącej, że o ile w RPA próbowano wprowadzić apartheid, w Izraelu rzeczywiście się to udało. Autorzy stawiają pytanie, dlaczego państwo południowoafrykańskie spotkało się z międzynarodowymi sankcjami, a Izrael stosujący analogiczne metody represji, pozostaje bezkarny. Narratorką filmu jest zdobywczyni Nagrody Pulitzera Alice Walker, autorka Koloru purpury.

Tytuł oryginalny: Roadmap to Apartheid
Reżyseria: Eron Davidson, Ana Noguiera
Scenariusz: Ana Nogueira, Eron Davidson
Język: angielski; napisy: polskie
Czas trwania: 94 min.
Kraj produkcji: USA, RPA
Rok produkcji: 2012

Małgorzata Juszczak — była obserwatorka praw człowieka na Zachodnim Brzegu Jordanu, dokumentowała przypadki naruszeń praw człowieka i prawa międzynarodowego w ramach programu EAPPI (Ecumenical Accompaniment Programme in Palestine and Israel).

Przemysław Wielgosz — redaktor naczelnego Le Monde diplomatique – edycja polska.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij