Miasto

Dobre życie w kapitalizmie?

Jak nałożyć moralne ograniczenia na ideę “wzrostu gospodarczego za wszelką cenę”? Wykład prof. Roberta Skidelsky'ego

16 marca, środa, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piiotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro

Jak można zdefiniować dobre życie? Czy większe bogactwo naprawdę czyni ludzi szczęśliwszymi? Spróbujmy sobie wyobrazić, że każdy ma tyle zasobów, aby mógł żyć godnie. Co powinniśmy zmienić w naszym moralnym i ekonomicznym systemie, aby stało się to możliwie?

W 1930 r. Keynes przewidywał, że jeszcze w XX wieku podstawowe potrzeby ludzi zostaną zaspokojone i nikt nie będzie musiał pracować więcej niż piętnaście godzin tygodniowo. Wyobrażał sobie nowoczesną gospodarkę kapitalistyczną rządzącą się dżentelmeńskim kanonem postępowania, zakorzenionym w tradycji religijnej.

Robert Skidelsky, wybitny historyk ekonomii i znawca myśli Keynesa, twierdzi, że już od dawna kapitalizm nie służy przednowoczesnej etyce dobrego życia. Przeciwnie, generuje ogromne nierówności w poziomie dochodu i majątku oraz skazuje większość na życie w ubóstwie – czego nie można zaakceptować.

Podczas wykładu Skidelsky spróbuje odpowiedzieć na pytanie, jak zapewnić dobrobyt bez mechanizmów destrukcyjnych dla tkanki społecznej oraz jak nałożyć moralne ograniczenia na ideę “wzrostu gospodarczego za wszelką cenę”.

Robert Skidelsky to emerytowany profesor ekonomii politycznej angielskiego Warwick University, słynny biograf Johna Maynarda Keynesa, a także autor wydanej niedawno w Polsce książki Keynes. Powrót mistrza.

Wykład w języku angielskim.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij