Miasto

Dobre książki i kawa z Olgą Tokarczuk

Czytanie powieści trenuje naszą empatię - mówiła podczas spotkania z czytelnikami w Trójmieście autorka "Momentu niedźwiedzia".

Proza pozwala dostrzec inny świat – taki, w którym wystarczy zaprowadzić niewielkie zmiany, by stał się lepszym. Podczas spotkania z czytelnikami w Trójmieście Olga Tokarczuk opowiedziała m.in. o tym, jak powstają jej powieści oraz jak traktuje literaturę.

Olga Tokarczuk była 19 marca gościnią Biblioteki Manhattan w Gdańsku-Wrzeszcz. Rozmowę z pisarką prowadziły Maria Klaman i Elżbieta Rutkowska z Krytyki Politycznej.

Najważniejszy dla pisarki jest moment, w którym zaczyna słyszeć głos, który opowiada historię. Wtedy właśnie powstają sceny i ramy powieści. Literatura natomiast jest dla Tokarczuk czymś, co wyzwala nas ze świata, który nas otacza, pozwalając zarazem na dostrzeżenie szerszych perspektyw.

Podczas spotkania rozmówczynie oraz publiczność skupili się głównie na powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych, której główną bohaterką jest Janina Duszejko. Tokarczuk traktuje zwierzęta, jak istoty równe człowiekowi, które stanowią część grupy wykluczonych, dlatego też Duszejko jest obrończynią zwierząt, obrończynią wykluczonych – tych, którzy nie mają głosu. Bohaterka zajmuje się również astrologią, która stanowi utopijną wiedzę, nadającą sens światu, umożliwiającą wytłumaczenie pewnych zasad.

W Trójmieście Olga Tokarczuk opowiedziała również o tym, jaka jest jej utopijna wizja świata. Wg Tokarczuk kluczem idealnego świata jest empatia, która powoduje, że ludzie mogą się lepiej porozumiewać i czuć. Zdaniem autorki to właśnie czytanie powieści trenuje naszą empatię. Istotne jest również wrodzone poczucie sprawiedliwości, do którego mamy łatwy dostęp. Trzecia rzecz, która mogłaby uczynić świat lepszym to grzeczność, jak mówi Pisarka: „Grzeczność jest taką niezwykłą cechą, którą możemy sobie dawać. Mamy ogromne zasoby grzeczności, nieskończone.”

Spotkanie z Olgą Tokarczuk odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Wydarzenie zgromadziło sporą publiczność, która z zainteresowaniem przysłuchiwała się rozmowie oraz chętnie w niej uczestniczyła.

Fotorelacja ze spotkania dostępna jest tutaj.

Zapraszamy również do odsłuchania nagrania ze spotkania z Olgą Tokarczuk.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij