Blaski i cienie poprawności politycznej będą przedmiotem rozważań prof. Andrzeja Szahaja i dr Moniki Bokiniec w czwartek, 12 grudnia, godz. 18.00.
Gościem seminarium prowadzonego przez dr Monikę Bokiniec będzie prof. Andrzej Szahaj. Spotkanie toczyć się będzie wokół rozważań o tym, skąd wzięły się postulaty poprawności politycznej oraz jak ugruntowane są argumenty jej przeciwników i zwolenników?
Nie zabraknie też odpowiedzi na pytanie, czym właściwie jest mowa nienawiści i czy ma praktyczne konsekwencje? Jak pokazały dotychczasowe seminaria bardzo wiele zależy od języka jakim się posługujemy, jaki jest więc związek poprawności politycznej z tolerancją i multikulturalizmem? Może nie go wcale? Seminarium posłuży również poszukiwaniu strategii jakie należy przyjmować w konfrontacji z mową nienawiści.
Polska wciąż jest społeczeństwem monokulturowym. Jednak ten kulturowy monolit zmienia się. Z jednej strony Polacy wyjeżdżają i zakorzeniają się w innych kulturach, czasem wracają do kraju wraz ze swoją wielokulturową rodziną. Z drugiej, do Polski, ze względów politycznych, ekonomicznych, rodzinnych czy naukowych przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców. W obliczu tych zjawisk zarówno „my” jak i „oni” mamy coraz większe trudności adaptacyjne jako społeczeństwo oraz jako państwo.
W cyklu seminariów Multikulti i inne demony rozpatrywane są różne oblicza wielokulturowości, zarówno w odniesieniu do teraźniejszości, jak i przyszłości. Ostatnie wydarzenia pokazują, że jesteśmy społeczeństwem, który ma problem z tolerancją i współżyciem z innymi w różnorodnym społeczeństwie. W Białymstoku płonęły drzwi mieszkań wielokulturowych rodzin, mamy systematyczne konflikty z Romami, wyzyskujemy ekonomicznie ukraińskie sprzątaczki, rozpowszechniamy stereotypy używając „mowy nienawiści”.
Seminarium Uniwersytetu Krytycznego Demony poprawności politycznej w ramach cyklu Multikulti i inne demony prowadzonego przez dr Monikę Bokiniec odbędzie się w czwartek 12 grudnia o godz. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, IIp., Gdańsk. Gościem seminarium będzie prof. Andrzej Szahaj z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W ramach cyklu Multikulti i inne demony odbyły się już dwa seminaria, pierwsze Mówienie ma znaczenie 16 października, a kolejne 13 listopada i nosiło tytuł My o nich, oni o nas. Konfrontacja wzajemnych przekonań.
prof. Andrzej Szahaj – ur. w 1958 w Bydgoszczy (na Szwederowie), prof. dr hab., dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierownik Zakładu Filozofii Współczesnej w Instytucie Filozofii UMK. Członek Komitetu Nauk o Kulturze PAN oraz Komitetu Nauk Filozoficznych PAN. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz kilkudziesięciu artykułów publicystycznych i popularyzatorskich drukowanych na łamach m.in. „Odry”, „Twórczości”, „Przeglądu Politycznego” oraz „Europy – tygodnika idei”. Uzyskal habilitację na podstawie pracy „Ironia i miłość. Neopragmatyzm Richarda Rorty’ego w kontekście sporu o postmodernizm” (Wrocław: Lepoldinum 1996, seria: „Monografie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej”). http://www.szahaj.com/
dr Monika Bokiniec związana z Uniwersytetem Gdańskim, wszechstronnie wykształcona w zakresie nauk społecznych i humanistycznych (filozofia, socjologia), biegle posługuje się trzema językami obcymi. Współpracuje z wydawanym przez Akademickie Centrum Kultury UG ogólnopolskim czasopismem „Panoptikum”, poruszającym zagadnienia z zakresu kultury audiowizualnej i sztuki współczesnej. Pełni funkcję opiekuna Naukowego Koła Filozoficzno-Artystycznego, działającego w Instytucie Filozofii Socjologii i Dziennikarstwa UG, bierze udział w pracach Polskiego Towarzystwa Estetycznego, laureatka nagrody im. Jana Uphagena w dziedzinie nauk humanistycznych.