Miasto

Demony poprawności politycznej

szachaj_tytus_szabelski

Blaski i cienie poprawności politycznej będą przedmiotem rozważań prof. Andrzeja Szahaja i dr Moniki Bokiniec w czwartek, 12 grudnia, godz. 18.00.

Gościem seminarium prowadzonego przez dr Monikę Bokiniec będzie prof. Andrzej Szahaj. Spotkanie toczyć się będzie wokół rozważań o tym, skąd wzięły się postulaty poprawności politycznej oraz jak ugruntowane są argumenty jej przeciwników i zwolenników?

Nie zabraknie też odpowiedzi na pytanie, czym właściwie jest mowa nienawiści i czy ma praktyczne konsekwencje? Jak pokazały dotychczasowe seminaria bardzo wiele zależy od języka jakim się posługujemy, jaki jest więc związek poprawności politycznej z tolerancją i multikulturalizmem? Może nie go wcale? Seminarium posłuży również poszukiwaniu strategii jakie należy przyjmować w konfrontacji z mową nienawiści.

 

 

 

Polska wciąż jest społeczeństwem monokulturowym. Jednak ten kulturowy monolit zmienia się. Z jednej strony Polacy wyjeżdżają i zakorzeniają się w innych kulturach, czasem wracają do kraju wraz ze swoją wielokulturową rodziną. Z drugiej, do Polski, ze względów politycznych, ekonomicznych, rodzinnych czy naukowych przyjeżdża coraz więcej obcokrajowców. W obliczu tych zjawisk zarówno „my” jak i „oni” mamy coraz większe trudności adaptacyjne jako społeczeństwo oraz jako państwo.

 

 

 

W cyklu seminariów Multikulti i inne demony rozpatrywane są różne oblicza wielokulturowości, zarówno w odniesieniu do teraźniejszości, jak i przyszłości. Ostatnie wydarzenia pokazują, że jesteśmy społeczeństwem, który ma problem z tolerancją i współżyciem z innymi w różnorodnym społeczeństwie. W Białymstoku płonęły drzwi mieszkań wielokulturowych rodzin, mamy systematyczne konflikty z Romami, wyzyskujemy ekonomicznie ukraińskie sprzątaczki, rozpowszechniamy stereotypy używając „mowy nienawiści”.

 

 


Seminarium Uniwersytetu Krytycznego Demony poprawności politycznej w ramach cyklu Multikulti i inne demony prowadzonego przez dr Monikę Bokiniec odbędzie się w czwartek 12 grudnia o godz. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, IIp., Gdańsk. Gościem seminarium będzie prof. Andrzej Szahaj z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

 

 

W ramach cyklu Multikulti i inne demony odbyły się już dwa seminaria, pierwsze Mówienie ma znaczenie 16 października, a kolejne 13 listopada i nosiło tytuł My o nich, oni o nas. Konfrontacja wzajemnych przekonań.  

 

 

 

prof. Andrzej Szahaj – ur. w 1958 w Bydgoszczy (na Szwederowie), prof. dr hab., dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierownik Zakładu Filozofii Współczesnej w Instytucie Filozofii UMK. Członek Komitetu Nauk o Kulturze PAN oraz Komitetu Nauk Filozoficznych PAN. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz kilkudziesięciu artykułów publicystycznych i popularyzatorskich drukowanych na łamach m.in. „Odry”, „Twórczości”, „Przeglądu Politycznego” oraz „Europy – tygodnika idei”. Uzyskal habilitację na podstawie pracy „Ironia i miłość. Neopragmatyzm Richarda Rorty’ego w kontekście sporu o postmodernizm” (Wrocław: Lepoldinum 1996, seria: „Monografie Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej”). http://www.szahaj.com/

 

 

 

dr Monika Bokiniec związana z Uniwersytetem Gdańskim, wszechstronnie wykształcona w zakresie nauk społecznych i humanistycznych (filozofia, socjologia), biegle posługuje się trzema językami obcymi. Współpracuje z wydawanym przez Akademickie Centrum Kultury UG ogólnopolskim czasopismem „Panoptikum”, poruszającym zagadnienia z zakresu kultury audiowizualnej i sztuki współczesnej. Pełni funkcję opiekuna Naukowego Koła Filozoficzno-Artystycznego, działającego w Instytucie Filozofii Socjologii i Dziennikarstwa UG, bierze udział w pracach Polskiego Towarzystwa Estetycznego, laureatka nagrody im. Jana Uphagena w dziedzinie nauk humanistycznych.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij