Miasto

Demokracja bez kobiet to połowa demokracji!

O roli kobiet w debacie publicznej i ich obecności/nieobecności w mediach – rozmawiać będą uczestnicy debaty „Demokracja bez kobiet to połowa demokracji!”.

Kobiety stanowią jedynie 13 proc. osób komentujących wydarzenia w głównych mediach, na każdy kobiecy głos przypada siedem męskich – m.in. takie wnioski wynikają z badania „Media bez kobiet”, jakie dla „Gazety Wyborczej” przeprowadzono od kwietnia 2014 roku do marca 2015. Socjolożka Anna Dryjańska i psycholog Piotr Pacewicz monitorowali 14 programów publicystycznych, w tym 5 stacji telewizyjnych i 6 stacji radiowych. W dobie kampanii wyborczej jest jeszcze gorzej. W tygodniu przed II turą wyborów (2016) w najważniejszych audycjach publicystycznych radia i telewizji w dyskusjach wyborczych usłyszeliśmy 90 wypowiedzi, z czego tylko sześć (niecałe 7 proc.) kobiet.

W czerwcu 2015 roku podczas konferencji „Media równych szans” – organizowanej przez Małgorzatę Fuszarę, pełnomocniczkę rządu do spraw równego traktowania oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – uznano, że Polki nie mają de facto medialnych praw wyborczych. Greta Gober z Centrum Badań Genderowych w Oslo porównała obecność kobiet w mediach w kilkunastu krajach świata. Polska wypadła gorzej niż Tanzania i Kambodża.

Brakuje głosu kobiet podczas debat eksperckich, spotkań dyskusyjnych, konferencji. Na FB skrzyknęła się społeczność pod hasłem: „Nie chodzę na panele, w których występują tylko mężczyźni”.

– Brakuje głosu kobiet w publicznej debacie eksperckiej, podczas spotkań dyskusyjnych czy konferencji. Na FB skrzyknęła się nawet społeczność pod hasłem: „Nie chodzę na panele, w których występują tylko mężczyźni” – mówi Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS, odpowiedzialna za realizacje projektów obywatelskich. – Bywa, że sami mamy ten grzech na sumieniu i nie zawsze da się go rozgrzeszyć prostym stwierdzeniem: kobiet po prostu jest mniej na uczelniach czy w gremiach opiniotwórczych. Obecność kobiet w narracji publicznej jest nie tylko współczesnym wymiarem solidarności, ale i niezbędnym atrybutem demokracji.

Brak głosu kobiet w debacie lub ich niewystarczająca reprezentacja powoduje liczne konsekwencje, m.in. formułowanie zapisów prawa dotyczących osób obłożnie chorych, bez konsultacji z opiekunami, którymi najczęściej są kobiety, nie branie pod uwagę potrzeb opiekunek dzieci w planowaniu polityki transportowej czy opracowywanie funkcjonalności przestrzeni publicznej, bez konsultacji z matkami, które poruszają się pieszo z wózkami.

Brakuje eksperckiego głosu kobiet w publicystyce opinii, emitowanej przez media, W konsekwencji, wiele ważnych dla całego społeczeństwa problemów, argumentów nie ma szans zaistnienia na forum publicznym. Na każdy kobiecy głos słyszymy siedem męskich

Debata „Demokracja bez kobiet to połowa demokracji” odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, Gdańsk – sala wystaw czasowych, w sobotę, 5 marca o godz. 11.00.

Rozmowę rozpoczną wypowiedzi wprowadzające następujących osób:

Ewa Graczyk / badaczka literatury polskiej, eseistka, najbardziej znana gdańska feministka, profesor nauk humanistycznych Uniwersytet Gdański
Henryka Krzywonos-Strycharska / dawna opozycjonistka, w Sierpniu ’80 sygnatariuszka Porozumień Gdańskich, dziś posłanka
Elżbieta Rutkowska / animatorka i dziennikarka, kierowniczka Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście

UCZESTNICY DEBATY

Mikołaj Chrzan / absolwent socjologii na Uniwersytecie Gdańskim i ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej Trójmiasto”
Agnieszka Lichnerowicz / absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dziennikarka Tok FM, która specjalizuje się w tematyce międzynarodowej
Piotr Pacewicz / psycholog i dziennikarz, publicysta „Gazety Wyborczej”, który prowadził wraz z socjolożką Anną Dryjańską badania na temat obecności kobiet w mediach (kwiecień 2014 – marzec 2015)
moderatorka / Agnieszka Michajłow / absolwentka dyplomacji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, dziennikarka i prawniczka, która specjalizuje się w tematyce politycznej, autorka wywiadów na antenie Radia Gdańsk

Organizatorami wydarzenia są: Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, Europejskie Centrum Solidarności i Trójmiejska Akcja Kobieca.

Spotkanie wpisuje się cykl wydarzeń organizowanych w ramach projektu „Głos kobiet się liczy”.
Częścią projektu jest baza Ekspertki.org przygotowana przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego we współpracy z Fundacją Kobiet Nauki, która jako pierwsza w Polsce rozpoczęła budowę bazy ekspertek.

Projekt „Głos kobiet się liczy” realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

             


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij