Miasto

Demokracja 4.0 w Rzeszowie

Jaka jest rola obywatelek i obywateli we współczesnym dziennikarstwie? Odpowiedź podczas warsztatów w Rzeszowie.

28-29 czerwca, sobota i niedziela, godz. 11.00-18.00, Wojewódzki Dom Kultury, ul. Okrzei 7, Rzeszów

Jaka jest rola obywatelek i obywateli we współczesnym dziennikarstwie? W jaki sposób opisywać globalne i lokalne problemy w oddolny i zaa

ngażowany sposób? I czy ktoś ze smartfonem czy laptopem może podjąć się zadań do niedawna zarezerwowanych dla „poważnych” redakcji? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas warsztatów Demokracja 4.0: Dziennikarstwo Obywatelskie w Rzeszowie. W epoce szerokiego dostępu do bezpłatnych narzędzi obywatelskich i aktywistycznych – opartych na idei Creative Commons – rozbroimy mit „profesjalnego dziennikarstwa”.

Wraz z uczestnikami i uczestniczkam

i warsztatów ustalimy ich przebieg oraz wspólnie stworzymy szkic kampanii społecznych, nawiązujących do lokalnych kwestii. Wypracujemy razem rozwiązania oraz pomysły, które pomogą uspołecznić i upowszechnić dziennikarstwo obywatelskie:

# jako alternatywę dla tradycyjnych mediów

# jako narzędzie wyrazu dla lokalnych społeczności

# jako sposób uprawiania polityki. W drugiej części warsztatu zachęcać będziemy do refleksji i analizy mniejszościowych głosów (lub ich braku) w lokalnych i ogólnopolskich mediach.

Czy artykułom pisanym zza redakcyjnych biurek czegoś nie brakuje? Czy język, jakim posługują się dziennikarze, jest rzeczywiście językiem wrażliwym na problemy, które opisują?

Demokracja 4.0 to również krok w stronę demokratyzacji mediów. Dadzą narzędzia i pokażą, że każdy głos w debacie jest istotny, nie ma głupich tematów, nie ma spraw zbyt mało istotnych. Naszą – i waszą – rolą jest o nich rozmawiać i pisać. W ciągu dwóch dni pięciogodzinnych zajęć poznamy narzędzia do czytania, pisania i redagowania tekstów: titanpad, feedly, pocket, rss. Nauczymy się, w jaki sposób szybko i sprawnie relacjonować wydarzenia na Twitterze, streamować na żywo materiał wideo za pomocą Bambusera oraz korzystać i umieszczać zdjęcia na takich portalach jak Flickr. Dlatego weźcie ze sobą laptopy, komórki, smartfony, tablety i aparaty – na pewno się przydadzą!

Pierwszego dnia zapoznamy się z tymi narzędziami, a drugiego dnia warsztatów zastanowimy się jaką kampanię społeczną warto by przeprowadzić w Rzeszowie oraz przygotujemy wstępny plan takiej akcji, dlatego zastanówcie się jaki ważny społecznie temat nie jest wystarczająco nagłaśniany w lokalnych mediach, który chcielibyście wprowadzić do debaty publicznej.

Zainteresowanych uczestnictwem w warsztatach prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: [email protected]

W załączniku na dole strony znajduje się formularz, który można wypełnić, ale nie trzeba, żeby wziąć udział w warsztatach. Formularz pomoże prowadzącym dostosować materiał dla grupy.

 

***

Wydarzenia orgniazowane są w ramach realizowanego przez Krytykę Polityczną projektu Demokracja 4.0.* Nazwa projektu zaczerpnięta została z inicjatywy Democracy 4.0 | Democracia 4.0 [demo4punto0.net/], która służy wytwarzaniu narzędzi uczestnictwa obywateli w społecznych i politycznych procesach decyzyjnych. Celem projektu jest podniesienie poziomu uczestnictwa obywateli zarówno w dziedzinie tworzenia i wymiany informacji poprzez media cyfrowe, jak i w dziedzinie demokratycznej partycypacji poprzez platformy, pozwalające na proponowanie, dyskutowanie i głosowanie decyzji natury politycznej.

Kilka materiałów, akcji projektu:

Warsztaty dziennikarstwo obywatelskie w Gdańsku

Warsztaty Manifa w Warszawie

Warsztaty odbyły też w Gdańsku, Wrocławiu, Krakowie

Streaming z Wrocławia

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij