Miasto

Debata „Zwierzęta. Takie jak my?”

Debata wokół książki „Zjadanie zwierząt” Jonathana Safran Foera z przedmową znanego aktywisty i obrońcy praw zwierząt Dariusza Gzyry.

15 października, wtorek, godz. 18.00, Kawałek Podłogi, ul. Piastowska 21, Koszalin

W dyskusji udział wezmą:

prof. UW dr hab. Paweł Łukow, etyk;

Łukasz Musiał – aktywista z BASTY! Szczecińskiej Inicjatywy na Rzecz Zwierząt;

Karolina Kunz ze Stowarzyszenie Miłośników Psów Ras Północnych, Sportu Zaprzęgowego HUSOSKY;

duchowny z rzymskokatolickiej parafii katedralnej.

Spotkanie poprowadzi Oskar Hryniewicz.

Poza kwestią wegetarianizmu, przemysłowego okrutnego eksploatowania zwierząt, podczas debaty chcemy pochylić się nad abstrakcję filozoficzną, nad statusem moralnym zwierząt. Podczas dyskusji chcemy dotknąć m.in. problemów:
-jaki jest faktyczny związek logiczny pomiędzy wegetarianizmem a ekologią?
-czy przynależność gatunkowa lub stopień pokrewieństwa jest czynnikiem istotnym etycznie? czy wszystkie zwierzęta mają równy status moralny?
-czy w świetle współczesnej wiedzy jest rzeczą racjonalną twierdzić, że występowanie świadomości w przyrodzie ogranicza się do istot ludzkich?
-czy pewne formy eksploatacji zwierząt są, z moralnego punktu widzenia, do usprawiedliwienia?
-czy argumenty z natury bądź boskich rozporządzeń mają jakąkolwiek moc w dyskusji etycznej?

Październik jest miesiącem poświęconym ochronie praw zwierząt.

O książce „Zjadanie zwierząt”:

Zjadanie zwierząt sprawiło, że zmieniłam sposób, w jaki jem.
Dałam tę książkę wszystkim, których kocham.

Natalie Portman

Jeśli znajdą się osoby, których nie przekona sugestywny sposób, w jaki Foer opisuje okropieństwa przemysłowej hodowli zwierząt, to znaczy, że są nieczułe albo głuche na głos rozsądku. Albo i jedno, i drugie.

J.M. Coetzee

Najlepsi dziennikarze i aktywiści praw zwierząt – a także Jezus, Gandhi, Pitagoras, Arystoteles, John Locke i Immanuel Kant – zmagali się z pytaniem o to, czy zabijanie zwierząt na mięso jest etyczne. Dzięki tej niezwykle dociekliwej książce Foer dołącza do nich. Zjadanie zwierząt nie nawołuje jednak do przejścia na wegetarianizm. Ta książka to apel o świadomość i odpowiedzialność.

„Los Angeles Times”

Zjadanie zwierząt jest wyjątkowe, ponieważ wegetarianin Foer pozwala farmerom i aktywistom mówić we własnym imieniu. Do zjadaczy mięsa odnosi się z dużą empatią, a jego poczucie humoru słodzi gorzką rzeczywistość.

„The Oprah Magazine”

Foer przekonuje, że ludzi określają ich wyrzeczenia. Wegetarianizm wymaga rezygnacji z przyjemności prawdziwych i niezastępowalnych niczym innym. Autor ma na tyle dużo odwagi, że nie wstydzi się wymagać tego poświęcenia od swoich czytelników.

„The New Yorker”

To, że za każdym razem, gdy jem befsztyk, zastanawiam się nad tym, czy nie jestem hipokrytą, to wielki sukces autora. W książce pisze: „Musimy odnaleźć miejsce na mięso w debacie publicznej, tak samo jak znaleźliśmy je na naszych talerzach”. Po lekturze trudno się z nim nie zgodzić.

„San Francisco Chronicle”

Jonathan Safran Foer (1977) – jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy amerykańskich, autor kilku bestsellerów. Na podstawie jego powieści Wszystko jest iluminacją (2008) Liev Schreiber nakręcił w film, w którym główną rolę zagrał Elijah Wood. W 2011 roku zekranizowano jego kolejną książkę Strasznie głośno, niesamowicie blisko.

Gdy Jonathanowi Safranowi Foerowi urodził się syn, chciał się dowiedzieć, jak powinien go karmić i czym naprawdę jest mięso. Skąd pochodzi? Jak się je produkuje? Jak traktowane są zwierzęta i czy to ważne? Jak zjadanie zwierząt wpływa na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko? Wyniki tego śledztwa sprawiły, że stanął twarzą w twarz z rzeczywistością, której jako obywatel nie mógł zignorować, a jako pisarz nie mógł przemilczeć.

Książka przetłumaczona na 37 języków!
Ponad milion sprzedanych egzemplarzy!


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij