Miasto

„Czyje powstanie, jaka rewolucja?” – media o dyskusji

W spotkaniu udział wzięli: historycy Robert Gaweł i Wiktor Marzec oraz dziennikarz Ramzes Temczuk.

Czyje powstanie, jaka rewolucja? – debatę pod tym tytułem zorganizował w Gnieźnie w niedzielę 23 marca Klub Krytyki Politycznej. W spotkaniu udział wzięli: historycy Robert Gaweł i Wiktor Marzec oraz dziennikarz Ramzes Temczuk. Dyskusję prowadził Paweł Bartkowiak z Klubu KP w Gnieźnie.

Media o spotkaniu:

[…] „Rozmowa zaczęła się od przypomnienia wpływu Rewolucji na kształtowanie się nowoczesnej polityki, jej umasowienie, dzięki któremu nie była już wyłącznie domeną elit czy powstawanie nowych struktur społeczno-kulturalnych, które okazały się istotne przy tworzeniu niepodległego już państwa w 1918 roku. Jednak przy okazji tych dywagacji okazało się, że to co miało proste przełożenie na zmiany w zaborze rosyjskim (gdzie leżała Łódź i środkowowschodnia Polska), niekoniecznie wyglądało podobnie w zaborze pruskim.”
[…] „Warto dodać, że w czasie imprezy zostało poruszonych jeszcze wiele innych spraw związanych z głównym tematem, w tym rola rekonstrukcji historycznych czy dylemat walki lub jej braku, gdyby dziś pojawił się potencjalny konflikt zbrojny.”
kuznia.art.pl

[…] Tematem była konfrontacja dwudziestowiecznych wydarzeń historycznych: Rewolucji 1905 r. oraz Powstania Wielkopolskiego 1918/19. ”Myślę, że na temat Rewolucji 1905 r. gnieźnianie wiedzą bardzo mało, gdyż w podręcznikach historii jest to temat przedstawiony dosyć niszowo. Natomiast o Powstaniu Wielkopolskim, dzięki wysiłkom różnych środowisk mówi się coraz więcej.” – mówi Robert Gaweł.

[…] ”Chcieliśmy porozmawiać o historii, początkach XX wieku. Jak historia kształtowała teraźniejszość i jak jej uczymy dziś. Liczymy, że porównanie Rewolucji z Powstaniem Wielkopolskim przybliży nam postrzeganie tamtych czasów.” – mówi Paweł Bartkowiak z Krytyki Politycznej.

www.gniezno24.com

Relacja telewizji TvGniezno

„Od początku niemal stało się jasnym, że nie ma opcji porównania Rewolucji 1905 z Powstaniem Wielkopolskim. Tu praktycznie i Robert Gaweł i Wiktor Marzec byli zgodni. Łódzki protoproletariat, tak naprawdę strajkował powodowany uwarunkowaniami socjalno-ekonomicznymi. Z obojętnością na tematy wolnościowe i narodowe. Marzec zwrócił uwagę na fakt, iż fabrykantami w Łodzi byli ludzie różnych narodowości. Strajkującym de facto było obojętnym przeciwko komu protestują, owszem polskich przedsiębiorców było niewielu, co Wiktor Marzec tłumaczy różnicą w sprawowaniu władzy przez zaborcę rosyjskiego i niemieckiego – odnosząc to do sytuacji w Wielkopolsce.”
Popcentrala

O książce Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej:
„Tym, którzy przerazili się czerwonej od promieni namiętnych twarzy ludu, zdawało się, że pryskają wszystkie wiązadła bytu naszego i dobrobytu, a to pryskały jedynie kajdany – lud stawał się obywatelem i ujmował w ręce swoje ster rządów nad krajem. Tak, zamęt zapanował. Błogosławiony wszechmocny zamęt” – tymi słowami Ludwik Krzywicki witał manifest konstytucyjny ogłoszony przez przerażonego rozmiarem strajków i protestów cara. Wydawało się wówczas, że rewolucja jest o krok od zwycięstwa, a po upragnioną wolność, w imię której wybuchnął ten „błogosławiony wszechmocny zamęt”, wystarczy sięgnąć ręką…

Carskie obietnice okazały się jednak niewiele warte. Dla swoich „poddanych” zamiast wolności car miał raczej nahajki, bagnety i sądy doraźne. I choć rewolucję można było stłumić represjami i przemocą, to uruchomionych przez nią procesów nie dało się już zatrzymać. To właśnie wtedy na ziemiach Kongresówki narodziła się nowoczesna, masowa polityka i kształtowały się ideowe podziały determinujące polskie życie publiczne w kolejnych dekadach. Rewolucja była też lekcją społecznej samoorganizacji i potężnym impulsem emancypacyjnym. Bez wiedzy o tym, czym była ta rewolucja, nie sposób zrozumieć historii Polski.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij