Miasto

Czy władza ufa mieszkańcom Opola? Czy Opolanie ufają władzy?

Zaufanie to jedna z podstawowych relacji, które pozwalają nam funkcjonować w społeczeństwie.

Goście spotkania:
Anna Cieplak, współautorka książki Zaufanie;
prof. Robert Geisler, socjolog z Instytut Socjologii, Uniwersytet Opolski;
Marzena Sedlaczek, naczelniczka nowo tworzonego przy Urzędzie Miasta „Centrum Dialogu Obywatelskiego”.

Prowadzenie: Jacek Sobański.

Czy w Opolu mieszkańcy ufają władzy? Czy mają zastrzeżenia do tego, jak władza ich traktuje? Czy zaufanie do instytucji miejskich ma dla nich znaczenie? Czy władza ufa Opolanom? Czy planuje szersze włączenie się w promocję uczestnictwa szeregowych obywateli w proces powstawania decyzji w mieście? Czy widoczne są tutaj jakieś problemy? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć podczas dyskusji z udziałem autorki książki Zaufanie oraz przedstawicielami władz miasta oraz środowiska akademickiego.

5 maja, wtorek, godz. 18:00, herbaciarnia Jasminum (ul. Piastowska 19A, Opole)

Punktem wyjścia do refleksji jest przygotowana przez Krytykę Polityczną książka dla młodzieży, poświęconą właśnie zaufaniu. Jakie ma znaczenie? Czy warto ufać osobom, których się nie zna? Co można zyskać – a co jest do stracenia? Publikacja powstała przy współpracy ze znakomitą reportażystką Lidią Ostałowską.

Książka, opowiadając prostą historię dziewczynki, stara się pobudzić do refleksji nad kwestią zaufania i fundamentów relacji międzyludzkich.

Zaufanie to nie tylko coś, co funkcjonuje w relacjach między indywidualnymi osobami – to także coś, co ma istotne znaczenie w relacjach obywatele-państwo, obywatele-miasto, obywatele-wszelkie organizacje. I o tym chcemy dyskutować.

Podczas spotkania będzie można otrzymać bezpłatne egzemplarze książki Zaufanie.
______
O książce:
Ufać komuś to na przykład rozmawiać z kimś szczerze i wierzyć, że ta osoba nie wykorzysta tego przeciwko nam, choćby w internecie. Jak się ufa, świat staje się przyjemniejszy. Czy wiecie, że w sklepach, w których nie ma kamer, bardzo rzadko dochodzi do kradzieży? Albo że dzięki wzajemnemu zaufaniu łatwiej poznaje się nowych przyjaciół? W końcu co to za świat, w którym wszyscy są podejrzliwi? W książeczce o zaufaniu sprawdzamy, czy i dlaczego ludzie sobie ufają oraz jak to wpływa nie tylko na życie naszej bohaterki, Elizy. Bo tam gdzie ludzie sobie ufają, wszystkim żyje się lepiej!

Autorki: Anna Cieplak, Lidia Ostałowska
Projekt graficzny, ilustracje, skład: Anna Pluta

Projekt finansowany ze środków fundacji Orange.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij