Miasto

Cud nad Martwą Wisłą

Letnia czytelnia oraz Krytyczny Przegląd Prasy, to zaledwie część atrakcji planowanego na 15 sierpnia Cudu nad Martwą Wisłą w Gdańsku.

Cud nad Martwą Wisłą, to wydarzenie organizowane przez CSW Łaźnia w Nowym Porcie. Świetica Krytyki Politycznej w Trójmieście zaprasza na wspólne czytanie książek w Letniej Czytelni, a potem krytycznie przyjrzenie się i dyskutować o doniesieniach medialnych. Propozycjami tymi wpisujemy się w program wydarzenia opisany przez Aleksandrę Tatarczuk jako wanderlust. 

„Wanderlust” to przenikliwa tęsknota i ogromne pragnienie podróżowania. To siła, która popycha do wyruszenia przed siebie, jak najdalej, po linii prostej. Powodowani nią bohaterowie zostawiają za sobą całe życie, porzucają stare wartości i szukają od nich wyzwolenia. Nie jest to bezrefleksyjna podróż, polegająca na kolekcjonowaniu widokówek i widoków. Za każdym nowym obrazem będzie bowiem kryło się nowe doświadczenie. Podróż stanie się metaforą dojrzewania, procesem stawania się. Na jej końcu majaczy zaś daleki cel – szczęście. To pełne nadziei oczekiwanie, że u kresu drogi odnajdziemy „raj utracony”, miejsce gdzie na każdego podróżnika czeka fortuna, towarzyszyło wielu epokom i ruchom. Jednak tylko wanderlust tak bardzo dowartościowuje podróż, jako unikalną, poetycka wizję ludzkiego ducha wyruszającego na wieczną wyprawę poza siebie.
 
Podróżując konfrontujemy się z naturą i cywilizacją. Doświadczamy nowych smaków i choć nie wszystkie przypadają nam do gustu, dzięki ich poznaniu nasze pojęcie o świecie oraz o sobie samym staje się coraz większe. Poznani ludzie uczą nas cierpliwości, wyrozumiałości, ale też niejednokrotnie przywracają wiarę! Każde nowe miejsce staje się obietnicą zaspokojenia tęsknoty i odnalezienia szczęścia.
 
I tak oto dotarliśmy nad brzeg Martwej Wisły w Nowym Porcie. Stojąc nad Nabrzeżu Zbożowym docierają do nas wszystkie żywioły: wiatr smaga włosy, woda kołysze statki, ziemia gości nasze zmęczone stopy, a lejący się z nieba ogień rozświetla dzień. Napędzani uczuciem, że to właśnie tu, że to właśnie teraz, nastąpi kres naszej drogi, czekamy na znak. Wyszukujemy go na niebie,  próbujemy zapisać światłem, wyczytać z prozy i poezji. Ćwiczymy nasze ciało, posilamy je pokarmami, a umysł zapełniamy obrazami i słowami. Pod drzewem, nad wodą, na trawie, na ziemi – czekamy. Czekamy aż stanie się Cud. Cud nad Martwą Wisłą.

Program:

ŻYWA GALERIA – info punkt, zajęcia animacyjne dla dzieci (plac przy ul. Starowiślnej) 12:00 – 18:00

CZYTELNIA W PARKU (Krytyka Polityczna, park przy ul . Wyzwolenia) 12:00 – 18:00

EZOTERYCZNY TARG (plac przy ul. Starowiślnej) 12:00 – 20:00

BARWA WNĘTRZA (instalacja Youngton Jung, park przy ul . Wyzwolenia) 12:00 – 20:00

STREFA SPORTOWA (plac przy ul. Starowiślnej) 12:00 – 21:00

WARSZTATY CYJANOTYPII (Młynek Sztuki, plac przy ul. Starowiślnej) 12:00 – 13:30

WARSZTATY BUDOWY KALEJDOSKOPÓW (Młynek Sztuki, plac przy ul. Starowiślnej) 14:00 – 15:30

SPACER W POSZUKIWANIU RAJU (Dorota Kucharczyk, start plac przy ul. Starowiślnej) 15:00-16:30

KRYTYCZNY PRZEGLĄD PRASY (Krytyka Polityczna, park przy ul. Wyzwolenia ) 16:00-18:00

MORALNIE ZDROWY KRĘGOSŁUP (Centrum Jogi, Nabrzeże Zbożowe) 17:00- 18:15

WARSZTATY świeciwsieci (Brygada Architektoniczno-Urbanistyczna BUA, plac przy ul. Starowiślnej) 18:00 – 19:30

KOLACJA POD DRZEWEM (kulinarny happening Judyty Warzechy, park przy ul. Wyzwolenia) 19:00 – 21:00

DRZEWO (happening Dwóch Oli, park przy ul. Wyzwolenia) 20:00 -23:00

PROJEKCJA FILMY „WIELKI BŁĘKIT” (plac przy ul. Starowiślnej) 21:15 – 24:00

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w partnerstwie m.in. ze Świetlicą Krytyki Politycznej w Trójmieście.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij