Miasto

Co słychać „Na Granicy”?

Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie w nowej siedzibie – odremontowanej m.in. dzięki społecznemu wsparciu – działa już pełną parą.

O przeprowadzce i działalności w nowym miejscu opowiada Anna Cieplak na portalu Śląska Cieszyńskiego ox.pl.

– Powoli oswajamy przestrzeń. Remont już zakończony, rzeczy przeniesione. Udało się to dzięki wsparciu darczyńców z Cieszyna i całej Polski, którzy wpłacili ponad 30 tys. zł w ramach akcji „Przenieśmy granicę”, oraz wolontariuszy i przyjaciół Świetlicy, którzy wspierali nas, od kiedy musiałyśmy opuścić Zamkową 1. Nie ma nas już „Na Granicy”, jesteśmy w „Młynie” – w Cieszyńskiej Wenecji. Chociaż to „Na Granicy” już zawsze z nami zostanie, także w nazwie – opowiada Cieplak.

– Przykopa 20, gdzie mieści się nasza nowa siedziba, to ciekawa lokalizacja, wraz ze swoją rzemieślniczą i przemysłową historią. Budynek znajduje się w dawnych zakładach przemysłu dziewiarskiego „Juwenia”.

Pytana, czy dzieci, do których adresowana jest duża część działań Świetlicy, zaakceptowały zmianę lokalizacji, Cieplak przyznaje, że zmiana była trudna, przenosiny trwały długo i animatorki tworzące Świetlice obawiały się, że część dzieci do nich nie wróci. – Od września nie miałyśmy możliwości organizacji korepetycji ani warsztatów. To prawie pół roku!

Jednak powoli udaje się wyjść na prostą i złagodzić negatywne skutki przeprowadzki. – Nowe miejsce to nowe pomysły i wyzwania. Nie tylko dla nas, ale też dla dzieci i wolontariuszy.

Świetlica w Cieszynie (10)

Wśród działań skierowanych do dzieci, na które Świetlica zaprasza już od marca, Anna Cieplak wymienia spotkania „Młodzieżowej Grupy Aktywnej Kultury” dla młodych ludzi w wieku 15-19 lat. – Podczas warsztatów zajmiemy się czytaniem i analizą dramatów oraz tworzeniem własnych tekstów, muzyki, filmów. Zaczynamy od dramatów Vaclava Havla.

Dla dzieci w wieku 9-12 lat Świetlica organizuje warsztaty etnograficzne. – Kiedyś prowadziłyśmy zajęcia o takim charakterze w ramach Roku Kolberga. Dzieci poznawały tradycje Śląska Cieszyńskiego, nagrywaliśmy filmy o dawnych grach i zabawach, które odeszły w niepamięć. Tym razem chcemy odnieść się nie tylko do kultury lokalnej, ale umożliwić dzieciom poznanie innych kultur: muzyki, języka, dzieł sztuki. Zależy nam, żeby efekty ich pracy zaprezentować na koniec roku szkolnego podczas święta ulicy. Zwłaszcza że jednym z elementów pracy będzie twórcze ukazanie przez dzieci Cieszyńskiej Wenecji.

Młodzież gimnazjalna może wziąć udział w „Warsztatach z Internetów”, czyli cyklu spotkań dotyczących nowych mediów i twórczego korzystania z nich. – Będziemy nagrywać filmy, tworzyć memy, gify, zastanawiać się, czy warto zostać youtuberem czy jednak nie. Pomogą nam w tym studenci Uniwersytetu Śląskiego.

Cieszyńskie bóle fantomowe

czytaj także

Cieszyńskie bóle fantomowe

Natalia Kałuża

Ale Świetlica to nie tylko działania skierowanie do dzieci i młodzieży. – W nowym miejscu, „Młynie”, są z nami m.in. dawni lokatorzy Zamkowej 1, którzy zajmują się twórczym rzemiosłem: Modelarnia Bogdana Kosaka oraz MaMega Studio. Będziemy razem z nimi łączyć działalność społeczno-kulturalną z turystyczną. Planujemy działania w przestrzeni publicznej, takie jak m.in. akcje artystyczne, święto ulicy, które do tej pory udało nam się dwukrotnie zrealizować na ul. Głębokiej. Bardzo chciałybyśmy zaprosić do tego sąsiadów. W ramach nowego programu Świetlicy na pewno nie zabraknie niespodzianek. Zapraszamy powoli pierwszych gości debat, planujemy program dla dorosłych mieszkańców. Chcemy w dalszym ciągu zwracać uwagę na to, co blisko, ale też zapraszać gości z daleka. W kwietniu, razem z Fundacją Napraw Sobie Miasto, szykujemy zjazd dla organizacji z całego Śląska w ramach cyklu „Laboratorium Kultury i Rozwoju”.

Cieplak: Samotny jak nastolatek

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Anna Cieplak
Anna Cieplak
Animatorka kultury, pisarka
Animatorka kultury, aktywistka miejska, autorka książek "Zaufanie" (2015), "Ma być czysto" (2016). Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą (od 2009 w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy" w Cieszynie), nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez MKiDN (2014), stypendystka programu "Aktywność obywatelska" (2015).
Zamknij