Miasto

Ciąg dalszy awantury o Dziulę

Trwa dyskusja na temat patronki szkoły podstawowej nr 189 - Wandy Zieleńczyk. Na łamach "Dziennika Łódzkiego" o poetce pisze Michał Gauza z Klubu KP w Łodzi.

Po decyzji rodziców dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 189 o zachowaniu patronki szkoły, Wandy Zieleńczyk, pisałem, że „Dziula” została ocalona – być może przedwcześnie. Organizacja Narodowo-Radykalna i Młodzież Wszechpolska dość konsekwentnie próbują sił w walce z „niesłusznymi” patronami i patronkami.

W mediach regularnie czytamy ich odezwy i groźby, przepełnione młodzieńczym antykomunistycznym jadem i niestety także pełne błędów historycznych.

Ślą też pisma do kuratorium. Pod koniec stycznia członkowie łódzkich ugrupowań radykalnych ponownie zażądali zmiany patronki Szkoły Podstawowej nr 189. Podważyli tym samym demokratyczną i przemyślaną decyzję rodziców, którzy ogromną większością głosów zachowali dotychczasową patronkę.

Nie będąc spadkobiercą ideowym Wandy Zieleńczyk, czuję się w obowiązku, także przez wzgląd na decyzję rodziców, by po raz kolejny sprostować przekłamania, szczególnie jeśli publikowane są w lokalnej, czy ogólnopolskiej prasie.

Całość czytaj na łamach „Dziennika Łódzkiego”.

Kim była Wanda Zieleńczyk? Pisze Michał Gauza.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Kasia Gauza
Kasia Gauza
Aktywistka, miłośniczka historii
Aktywistka. Od lat zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat Rewolucji 1905 roku.
Zamknij