Miasto

Ciąg dalszy awantury o Dziulę

Trwa dyskusja na temat patronki szkoły podstawowej nr 189 - Wandy Zieleńczyk. Na łamach "Dziennika Łódzkiego" o poetce pisze Michał Gauza z Klubu KP w Łodzi.

Po decyzji rodziców dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 189 o zachowaniu patronki szkoły, Wandy Zieleńczyk, pisałem, że „Dziula” została ocalona – być może przedwcześnie. Organizacja Narodowo-Radykalna i Młodzież Wszechpolska dość konsekwentnie próbują sił w walce z „niesłusznymi” patronami i patronkami.

W mediach regularnie czytamy ich odezwy i groźby, przepełnione młodzieńczym antykomunistycznym jadem i niestety także pełne błędów historycznych.

Ślą też pisma do kuratorium. Pod koniec stycznia członkowie łódzkich ugrupowań radykalnych ponownie zażądali zmiany patronki Szkoły Podstawowej nr 189. Podważyli tym samym demokratyczną i przemyślaną decyzję rodziców, którzy ogromną większością głosów zachowali dotychczasową patronkę.

Nie będąc spadkobiercą ideowym Wandy Zieleńczyk, czuję się w obowiązku, także przez wzgląd na decyzję rodziców, by po raz kolejny sprostować przekłamania, szczególnie jeśli publikowane są w lokalnej, czy ogólnopolskiej prasie.

Całość czytaj na łamach „Dziennika Łódzkiego”.

Kim była Wanda Zieleńczyk? Pisze Michał Gauza.

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Kasia Gauza
Kasia Gauza
Aktywistka, miłośniczka historii
Aktywistka. Od lat zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat Rewolucji 1905 roku.
Zamknij