Miasto

Chór TAK dla Ludzi Pracy

Chór Trójmiejskiej Akcji Kobiecej zaśpiewa REWOLUCJĘ w Dniu Solidarności Ludzi Pracy.

1 Maja 2016, w niedzielę, Chór Trójmiejskiej Akcji Kobiecej zaśpiewa REWOLUCJĘ!  Naszym wykonaniem uświetnimy 126. Rocznicę Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy, organizowaną przez Partię Razem w Gdańsku, na Długiej pod Fontanną Neptuna (w godz. 15-17).

W utworze REWOLUCJA śpiewamy:

Osiem godzin zachować, żalu nie chować – Rewolucja

Mieć podstawy socjalne, takie banalne – Rewolucja

Naszą piosenką nawiązujemy do korzeni walki o wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy, której symbolem jest strajk robotników i robotnic w Chicago w USA w 1886 roku. Cztery lala później, II Międzynarodówka, dla upamiętnienia tych wydarzeń, ogłosiła 1 Maja – Międzynarodowym Świętem Klasy Robotniczej.  Dzień Solidarności Ludzi Pracy, obchodzony na całym świecie, został w 1950 ustanowiony świętem państwowym w Polsce.

O Chórze TAK Trójmiejskiej Akcji Kobiecej:

Chór Trójmiejskiej Akcji Kobiecej narodził się podczas Manify 2015, a regularną działalność rozpoczął jesienią zeszłego  roku. Chór TAK to zespół amatorek i amatorów! Są wśród nas osoby profesjonalnie zajmujące się muzyką, ale staramy się cieszyć wspólnym śpiewaniem niezależnie od kompetencji, słuchu, wieku czy barwy głosu. Łączy nas potrzeba niekonwencjonalnego aktywizmu, służącego budowaniu różnorodnego społeczeństwa przy pomocy wspólnego muzykowania.

Podstawową wiedzę muzyczną przemyca podczas prób dyrygentka Chóru TAK, Anna Ekielska-Skóra. Słuch muzyczny nie przeszkadza z pewnością w wykonaniach, ale do zespołu mogą dołączyć także osoby, które lubią śpiewać, chociaż niekoniecznie uważają, że potrafią.

W planach są wykonania w przestrzeni publicznej podczas ważnych wystąpień czy demonstracji. Ostatni występ chóru odbył się w trakcie manifestacji uSTAWKA przeciwko planom zaostrzenia projektu ustawy wprowadzającej całkowity zakaz przerywania ciąży.

 Najbliższa, otwarta próba Chóru odbędzie się w poniedziałek, 9 maja o godz. 18.00 w w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p. w Gdańsku. Udział w zajęciach jest bezpłatny, nie wymagamy zapisów. Dołączajcie 🙂

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij