Miasto

Cała ta sztuka

Na ulicach Londynu tworzy Banksy, w Warszawie podziwiamy "Palmę" Joanny Rajkowskiej, a co w Gnieźnie - pyta Paweł Bartkowiak.

Na ulicach Londynu tworzy Banksy, w centrum Warszawy na stałe wpisało się dzieło Joanny Rajkowskiej „Pozdrowienia z Jerozolimy” (Palma). W naszej przestrzeni natomiast działa grupa anonimowych artystów „Klub Gazety Polskiej”.

Swoje prace rozwieszają w różnych częściach centrum Gniezna, tworząc dzieła z pogranicza literatury / sztuki konceptualnej. Ich twórczość w opozycji do jakiejkolwiek estetyki zawsze kontrastuje z zabytkowymi kamienicami, na których jest umieszczana. Wyrusza na wojnę z naszym przywiązaniem do piękna.

Aż dziw bierze, że te tak nowatorskie formalnie prace nie doczekały się jeszcze tekstów krytycznych w magazynach zajmujących się sztuką wizualną. Już widzę te wycieczki, które zamiast do warszawskiej Zachęty będą przyjeżdżać do Gniezna, bo tu tworzy się prawdziwa bezkompromisowa sztuka.

Cały felieton czytaj na gniezno.com.pl

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij