Miasto

Budżet obywatelski w Opolu? Tak! Ale Jaki? – debata

Wystąpienia ekspertów i otwarta dyskusja z udziałem lokalnych polityków.

Czy budżet obywatelski (partycypacyjny )jest szansą na zwiększenie zaangażowanie obywatelek/ obywateli w proces decydowania o lokalnych wydatkach? Czy przyczynia się do większej przejrzystości działań samorządu terytorialnego? Czy wyrównuje szanse różnych grup obywatelek i obywateli i wpisuje się w politykę równych szans? Gdy w 2011 roku w Sopocie wprowadzono pierwszy w Polsce budżet obywatelski, nikt nie spodziewał się, że eksperyment ten będzie się cieszył w naszym kraju taką popularnością. Choć zainteresowanie polskich miast budżetem partycypacyjnym jest coraz większe, nadal jest wiele pytań, które wprowadzanie takich budżetów rodzi. Na część z nic, postaramy się odpowiedzieć w czasie debaty Budżet obywatelski w Opolu? Tak! Ale Jaki?

Prelegenci:

– Prezentacja założeń budżetu obywatelskiego Opola – Tomasz Kaliszan – radny Klubu Platformy Obywatelskiego Rady Miasta Opola, członek Stowarzyszenia Młodzi Demokraci;

Budżet równych szans. Gender budgeting – Marta Siciarek – związana z Sopocką Inicjatywą Rozwojową inicjatywy obywatelskiej, która przyczyniła się do wprowadzenia budżetu obywatelskiego w Sopocie, prezeska Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, członkini Stowarzyszenia Współpracy Kobiet NEWW Polska, ekspertka w zakresie polityki równych szans. Opowie o doświadczeniach Sopotu, Gdańska oraz Gdyni w zakresie wdrażania budżetów obywatelskich.

– Budżet obywatelski Wrocław 2013 – edukacja urzędników i mieszkańców – Dawid Krawczyk – Koordynator Klubu Krytyki Politycznej we Wrocławiu, student filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim, dziennikarz Dziennika Opinii.

Panel dyskusyjny:

– Zbigniew Kubalańca – przewodniczący klubu PO rady miasta Opola;
– Marcin Ociepa – przewodniczący klubu Razem dla Opola;
– Wioletta Porawska – przewodnicząca kubu PiS rady miasta Opola;
– Beata Kubica – członkini partii Zielonych, radna klubu SLD;
– Małgorzata Sekula – przewodnicząca klubu SLD.

Moderacja debaty: Szymon Pytlik, Klub Krytyki Politycznej w Opolu

10 października, czwartek, godz. 17.00, sala audytoryjna im. prof. Józefa Kokota (s. 20), Collegium Civitas Uniwersytetu Opolskiego, ul. Katowicka 89, Opole

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij