Miasto

Brak ustawy zabiera nam świeżo odnowione zabytki

Polecamy felieton z "Dziennika Łódzkiego" i komentarz z "Dużego Formatu".

Czytam, że jedna z najpiękniejszych łódzkich kamienic, ta przy Piotrkowskiej 86, może zostać stracona przez miasto. Kamienica pod Gutenbergiem, której niedawno przywrócono blask dzięki gminnym pieniądzom. Gruntowny remont kosztował nas milion złotych, a nie była to jedyna renowacja, której została poddana w ciągu wielu powojennych lat.

[…]

cenariusz jest taki sam jak wszędzie. Oto nagle, często po remoncie, pojawia się potomek właścicieli atrakcyjnej nieruchomości lub firma, która odkupiła od niego roszczenia. Pała nagłym zapałem, żeby odzyskać utraconą własność. Bo własność, pamiętajmy o tym, jest w Polsce święta i stoi nawet ponad prawami człowieka. Wiele mogą o tym powiedzieć lokatorzy z ul. Stolarskiej w Poznaniu, gdzie taki nowy „dobrodziej” nękał ich bezkarnie wynajmując zbirów. W całej Polsce to setki dramatów ludzi, często starszych, którzy z dnia na dzień są eksmitowani, bo gminy zwracają lub sprzedają mienie w prywatne ręce wraz z lokatorami.

[…]

Dlatego miasto musi ponieść większe koszty, żeby stare domy dobrze odremontować. A potem trach! – i ktoś je sobie zabiera, bo wiek temu należały do jego rodziny. A jeśli podobny los spotka budynki odnawiane z programu Mia100 kamienic? Co wtedy? Tu może pomóc tylko dobre prawo, którego na poziomie centralnym ciągle nie możemy uchwalić.

Cały felieton czytaj na dzienniklodzki.pl

Polecamy także komentarz Oddajcie za moją pańszczyznę, który ukazał się na łamach „Dużego Formatu”.

W centrum Piotrkowskiej w Łodzi stoi wiekowa kamienica. Komunalna, ale bardzo zadbana. Jak ktoś widzi ją pierwszy raz, reaguje uśmiechem na smoki strzegące fasady i kapiące ozdóbki. Elewacja – jak to w Łodzi – w stylu każdym naraz, neogotycko-klasycystyczno-góralskim. Łodzianie ją kochają. Niedawno miasto ją wyremontowało i podświetliło, na co poszedł okrągły milion. Po czym objawili się spadkobiercy, którzy ponad wiek nie mogli sobie przypomnieć, że kamienicę im kiedyś zabrano. […]

Cały komentarz czytaj na wyborcza.pl

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij