Miasto

„Boski” w Klubach KP

W marcu w cyklu Kino zaangażowane z Planete Doc zapraszamy na film Boski (reż. Paolo Sorrentino, Włochy 2008). Pokazy we Wrocławiu, Bytomiu, Cieszynie, Zielonej Górze, Trójmieście, Toruniu, Kaliszu, Białymstoku, Łodzi, Lublinie i Gnieźnie. Na wszystkie projekcie wstęp wolny!

W marcu w cyklu Kino zaangażowane z Planete Doc zapraszamy na film Boski (reż. Paolo Sorrentino, Włochy 2008)

Boski opowiada o Giulio Andreottim, jednym z najbardziej wpływowych włoskich polityków. […] Równie obezwładniającego i odświeżającego filmu opowiadającego o dziedzinie życia, której podskórnie chyba wszyscy nie znoszą, dawno w kinie nie było. I jeszcze jedno: Toni Servillo, który wcielił się w Andreottiego, stworzył wielką rolę, wartą każdej nagrody.
Jakub Socha „Duży Format”

Pokazy filmu Boski i dyskusje:

WROCŁAW
15 marca, czwartek, godz. 18.00, Falanster, ul. św. Antoniego 23

BYTOM
16 marca, piątek, godz. 18.00, CSW Kronika, Rynek 26

ZIELONA GÓRA
17 marca, sobota, godz. 19.00, Fundacja Salony, ul. Fabryczna 13b

CIESZYN
19 marca, poniedziałek, godz. 19.00, Świetlica KP "Na granicy", ul. Zamkowa 1

GDAŃSK
20 marca, wtorek, godz. 18.00, Świetlica KP w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35

TORUŃ
21 marca, środa, godz. 17.30, Kino Centrum w CSW Znaki Czasu

JELENIA GÓRA
22 marca, czwartek, godz. 18.00, Osiedlowy Dom Kultury, ul. Trzcińskiego 12

KALISZ
25 marca, godz. 18.00, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

BIAŁYSTOK
26 marca, poniedziałek, godz. 19.00, Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB, Plac Uniwersytecki 1, sala 48

ŁÓDŹ
26 marca, poniedziałek, godz. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101 (lewa oficyna, I piętro)

LUBLIN
26 marca, godz. 18.00, kino ACK UMCS Chatka Żaka, miasteczko akademickie, ul. Radziszewskiego 16

GNIEZNO
29 marca, godz. 18.00, CAS „Largo”, ul. Kościuszki 7

OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
29 marca, godz. 18.00, Klub Perspektywy, ul 3 maja

o filmie:
Boski to filmowy portret Giulio Andreottiego, jednej z najbardziej niezwykłych postaci XX wieku. Związany z chrześcijańskimi demokratami, Andreotti był głównym rozgrywającym na włoskiej scenie politycznej, przez lata pełniącym różne funkcje w rządzie Italii: był ministrem w kilku rządach, trzykrotnie powierzono mu tekę premiera. Wytrawny polityk i człowiek zagadka, potrafił lawirować pomiędzy stawianymi mu zarzutami ze strony mediów i mimo wielu procesów utrzymać się na powierzchni.

Film Paolo Sorrentino rozpoczyna się w przeddzień trzęsienia ziemi, które poruszyło Włochami na początku lat 90. Gerontokrata wciąż pozostaje poza zasięgiem wszelkich jurysdykcji, ale już za moment zostanie pozbawiony immunitetu, oskarżony o współpracę z mafią sycylijską i korupcję. Reżyser opisuje kulisy jednego w największych procesów politycznych i bezpardonową walkę o utrzymanie się przy władzy przez Andreottiego.

Od pierwszych minut filmu Sorrentino z wielkim wyczuciem buduje klimat swojej opowieści. Na pierwszym planie umieszcza zgarbionego, cierpiącego na chroniczną migrenę mężczyznę, który przypomina kreaturę żywcem wyjętą z dzieł ekspresjonizmu niemieckiego. Polityk sunie przez kadry filmu z kamienną, pozbawioną emocji twarzą i tylko czasem pozwala sobie na grymas niezadowolenia wywołany chwilowym poczuciem utraty kontroli nad rzeczywistością. "Boski" to jednak nie tylko portret słynnego premiera, ale także autorska wizja przeżartej korupcją włoskiej polityki z jej niezliczonymi zależnościami i trudnymi do zrozumienia sieciami powiązań. Przypomina on wielką scenę zaludnioną przez pomniejszych figurantów, grube ryby i paru, kierujących wszystkim dziwaków. Przykryty frazesami o chrześcijańskiej miłości bliźniego pozostaje światem cynizmu i dystansu, światem, w którego reguły do mistrzostwa opanował Giulio Andreotti.

Narrację w filmie Sorrentino cechuje niebywała elegancja i powściągliwość. Wydają się one idealnie dopasowane do sposobu sprawowania władzy przez premiera Andreottiego ? rządów dyskretnych i zarazem bezwzględnych. Realizatorowi nie umyka najmniejszy szczegół relacjonowanego świata. W polityce obok słów równie ważne są gesty, a te skrzętnie wyłapuje i gromadzi Andreotti.
[opis dystrybutora]

Wybrane nagrody i wyróżnienia:
2010 – Nominacja do Oscara w kategorii Najlepsza charakteryzacja;
2009 – Nominacja do British Independent Film Award w kategorii Najlepszy zagraniczny film;
2009 – Włoski Złoty Glob w kategorii Najlepszy scenariusz;
2008 – Specjalna Nagroda Jury dla Najlepszego filmu" na MFF w Cannnes;
2009 – Nagrody David di Donatello Włoskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy, Najlepsza aktorka drugoplanowa, Najlepsze zdjęcia, Najlepsza muzyka, Najlepsze efekty specjalne, Najlepsze fryzury, Najlepszy makijaż;
2008 – Europejska Nagroda Filmowa w kategorii Najlepszy aktor;

Już teraz zapraszamy na kolejny pokaz:
kwiecień – Niedokończony film (reż. Yael Hersonski, Niemcy, Izrael 2009).

Pokaz współorganizowany przez dystrybutora filmu Against Gravity.

www.krytykapolityczna.pl / www.againstgravity.pl

 

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij