Miasto

Berman na 10. urodzinach KP

Debata z udziałem gościa specjalnego Marshalla Bermana. Prowadzenie: prof. Andrzej Szahaj. 29 maja, godz. 18.00, Wydział Nauk Humanistycznych UMK.

Obchodzimy dziesiąte urodziny pisma „Krytyka Polityczna”. Z tej okazji zaprosiliśmy do Polski trzech wybitnych intelektualistów amerykańskich, autorów i redaktorów legendarnego amerykańskiego pisma „Dissent”  –  pisma lewicy, które od ponad półwiecza opisuje i współokreśla najważniejsze konflikty społeczne i debaty ideowe, starcia interesów i spory o wartości nie tylko za Oceanem.

29 maja, wtorek, godz. 18.00
Marshall BERMAN / Andrzej SZAHAJ

Wydział nauk Humanistycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, ul. Fosa Staromiejska 1a, sala 317.

Debacie towarzyszy premiera książki:

Marshall Berman, Przygody z marksizmem

—-
Dlaczego właśnie „Dissent”?

Ponieważ to pismo od samego początku łączyło wiarę w wolność i równość z ostrą krytyką totalitarnych eksperymentów; analizowało procesy społeczne i tworzone wokół nich idee bez doktrynerskich ograniczeń, za to konsekwentnie w imię wartości radykalnej, demokratycznej lewicy; nie poddawało się terrorowi dwubiegunowej walki politycznej, w której należało zrzec się marzeń o demokracji  –  albo marzeń o sprawiedliwości społecznej; wreszcie dlatego, że to na łamach „Dissent” pisywali wspaniali, choć zarazem tak różni myśliciele jak Hannah Arendt, Erich Fromm, Michael Harrington, Günter Grass, C. Wright Mills, Czesław Miłosz, Norman Mailer, Amos Oz, Richard Rorty, Ignazio Silone, Aleksandr Sołżenicyn, Cornel West czy Naomi Klein. 

Walka demokratycznej lewicy na wielu frontach  –  od „posegregowanych” miasteczek głębokiego Południa aż po centrum finansowe na Wall Street  –  zmieniła nie do poznania Amerykę i cały świat, inspirując ludzi w każdym niemal zakątku globu. Zawsze będąc bliżej ludzi niż władzy, ruchy oddolne wpływały na społeczeństwo i jego kulturę, ale także na państwo i jego elity, czyniąc USA krajem nieco bardziej sprawiedliwym, bardziej przyzwoitym, bliższym egalitarnym ideałom  –  Ojców Założycieli, radykalnych kaznodziejów czy Karola Marksa. 

Punktem wyjścia do debat będą książki zaproszonej trójki, opublikowane specjalnie na tę okazję przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. W Warszawie Marshall Berman porozmawia z reżyserką Agnieszką Holland (spotkanie poprowadzi filozofka, profesor Agata Bielik-Robson, autorka wstępu do jego dawniejszej książki, Wszystko co stałe, rozpływa się w powietrzu). Partnerem autora Michaela Walzera w debacie prowadzonej przez Sławomira Sierakowskiego będzie prezydent Aleksander Kwaśniewski. Z kolei Michael Kazin porozmawia z Januszem Głowackim, pisarzem i dramaturgiem na stałe mieszkającym w Nowym Jorku.

Debaty w największych miastach Polski z udziałem gości amerykańskich i oraz wybitnych postaci polskiego życia publicznego  –  polityków, intelektualistów i filozofów, a także publikacja głośnych książek przybliży polskim czytelnikom tę perspektywę zza Atlantyku, która ginie w powodzi stereotypów, popkulturowych klisz i opowieści o schyłkowym imperium czy narodzie „dwóch kultur”.

Do rozmowy o tym, jak lewica zmieniała świat dawniej, co należy w nim zmienić dziś, i kto ma to zrobić  –  zapraszamy publiczność w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Krakowie oraz w Rosji i na Ukrainie.

Partner:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij