Miasto

Arteria Trzeci Strzał

Kolejna odsłona festiwalu sztuki, odbywającego się w przestrzeni miejskiej Częstochowy. Zapraszamy 7-8 września.

Zaproszeni artyści zaatakują miejską tkankę, przenikając do jej najgłębszych struktur, zaszczepiając swoją twórczość w głównych arteriach miasta. Ich interwencje to coś więcej, niż tylko wizualna prowokacja i zatrzymanie na chwilę wzroku rozpędzonego przed siebie przechodnia. To także inicjowanie dialogu, angażowanie pojęć, idei i koncepcji, które mają na celu wywołanie dyskusji, ukazującej różnorodny i trudny do jednoznacznego zdefiniowania charakter miasta.

Jak zauważa Grzegorz Dziamski, artyści działający w przestrzeni publicznej toczą grę o miasto – współtworzą jego obraz i zabierają głos w sprawach publicznych, wtłaczając do miejskiej świadomości te zagadnienia, które na co dzień nie stanowią przedmiotu publicznego dyskursu. Otwierają oni tym samym nową drogę dla publiczności, której stwarza się możliwość indywidualnej wypowiedzi.

Artyści po swojemu tagują miejską przestrzeń, czekając na komentarz bezustannie dryfującego po płynnej rzeczywistości przechodnia, przesuwając granice pomiędzy tym, co publiczne i prywatne, na co dzień uwięzione w zwierciadle obijających się od siebie budynków. Częstochowski festiwal staje się tym samym miejscem akcji i publicznej psychoanalizy, w którym, posługując się słowami Guillaume’a Apollinaire’a, w sztuka i ludzie mogą się ze sobą pogodzić. Stąd też różnorodność zaproszonych do tegorocznej edycji Arterii twórców: Dominika Ritszela, Michała Smandka, Iwony Demko, Szymona Durka, Sztucznych Fiołków, Tomasza Musiała, Aleksandry Kozioł, kolektywu Paczdarek, duetu FRiKO, Aleksandry Ignasiak, Artura Chrzanowskiego, Nespoon, Izy Rutkowskiej, Julii Kurek, Natalii Romik, Asi Miny, Kacpra Kapsy, Zuzanny Moczek, Marty Kapuścik i Marii Cieślak, którzy na co dzień posługują się rozmaitymi językami artystycznej wypowiedzi. Czy zatem dasz się otagować przez sztukę?

Arteria trwa w dniach 7 – 8 września w Częstochowie.

Szczegóły na www.arteria.festiwal.info

Krytyka Polityczna jest patronką wydarzenia.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij