Miasto

Amo, Amare – fotografie Stanisława Górnego

Wybrał i opracował Wojtek Mazan. Wystawie patronuje Dziennik Opinii Krytyki Politycznej.

Wystawa „Amo, amare” jest autorskim wyborem zdjęć Stanisława Górnego. Cały zbiór po wystawie zostanie zamieszczony w Internecie i stanie się zalążkiem ostrowieckiego Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej prowadzonego przez Stowarzyszenie Nie z tej Bajki we współpracy z Ośrodkiem KARTA.

Wojtek Mazan (ur. 1981) – historyk sztuki, fotograf, kurator, założyciel Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, twórca ostrowieckiego CATL
wojtekmazan.tumblr.com

Wernisaż:

25 kwietnia, sobota, godz. 18.00, Pracownia Otwarta „Kontrola Jakości”, al. Solidarności 9, Ostrowiec Św.

Wystawa czynna do 24 maja, w każdą niedzielę od 10 do 16.

Wojtek Mazan – autor wystawy o wydarzeniu:

„Blisko rok temu przypadkowo – ale przypadków przecież nie ma – zostałem obdarowany dużą ilością szklanych negatywów (dla niezorientowanych szklane negatywy to archaiczny nośnik fotografii, dużo starszy od kart pamięci i filmów celuloidowych). W trzydziestu  pudełeczkach znajdowało się blisko trzysta szklanych płytek, na których utrwaleni zostali tylko i wyłącznie ludzie. Wiele cech wskazuje, że zbiór ten stanowi zwartą kolekcję. Zdjęcia powstały w drugiej połowie lat 30. XX wieku w Ostrowcu Św. Prawdziwy skarb.

Same fotografie odznaczają się niezwykłą siłą wyrazu, bardzo dobrą jakością jaką daje medium i stanowią niezwykły dokument życia chwilę przed katastrofą. Nie ma tu żadnych widoczków, zabytków czy mgiełek. Są to zdjęcia okolicznościowe, utrwalające chwile nieznanego nam pokolenia naszych przodków, którzy po prostu cieszą się życiem. W plenerze lub w amatorskim studio, w większych grupach lub indywidualnie, w odświętnym stroju lub stroju kąpielowym pozują, patrząc nam głęboko w oczy.

Wiedziałem, że autorem tych zdjęć był niejaki Stanisław Górny. Ale dopiero poprzez niemal detektywistyczne dochodzenie dowiedziałem się, kim był ów człowiek.”

Organizator: Stowarzyszenie Nie z tej Bajki

Wystawa współfinansowana z budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski w ramach dotacji celowej udzielonej w 2015 roku na zadanie pn. „Cykl sześciu wystaw w Pracowni Otwartej „Kontrola Jakości””

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Ostrowca Św. Jarosław Górczyński

Patroni medialni: Ośrodek KARTA, Dziennik Opinii, Echo Dnia, Gazeta Ostrowiecka , Lokalna TV, Lokalna TV Kablowa „Krzemionki”

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij