Miasto

4. LGBT Film Festival 2013

Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Łódź, Katowice - pokazy najnowszych, entuzjastycznie przyjętych przez krytykę i widzów filmów LGBT.

Jedno z ważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. Odbywa się co roku i jest świętem kina LGBT (lesbian, gay, bisexual, transgender) w kraju.

Na program festiwalu składają się najnowsze, entuzjastycznie przyjęte przez krytykę i widzów tytuły z międzynarodowego obiegu festiwalowego, z których większość prezentowana jest w Polsce premierowo. Pojawiają się również filmy z poprzednich lat, które nie trafiły do polskiej dystrybucji, ale wpisały się w kanon największych światowych produkcji LGBT.

W repertuarze znajdą się m.in. takie tytuły jak Cloudburst, nieznana w Polsce komedia z fantastyczną rolą Olympii Dukakis – laureatki Oscara i Złotego Globu, a także niedopuszczony do dystrybucji w 1980 roku film Zadanie specjalne (Cruising) z Alem Pacino w roli głównej. Z tego filmu w 1980 roku wycięto 40 minut scen, które nigdy nie zostały pokazane publicznie. Próby odkrycia, co znajduje się w tych wyciętych, nieupublicznionych scenach podjęli się reżyserzy James Franco i Travis Mathews. Tak powstał film Interior. Leather Bar, który wywołał spore zamieszanie na tegorocznych festiwalach w Sundance i Berlinie. Pokażemy również najbardziej pożądany przez organizatorów festiwali LGBTQ na całym świecie, film I Do.

W repertuarze znajdzie się również nominowany do Oscara w kategorii najlepszy dokument Jak przetrwać zarazę (How to Survive a Plague).

Program tegorocznej edycji został wzbogacony o Blok Filmów Krótkometrażowych, którego repertuar utworzyli widzowie nadsyłający swoje propozycje filmowe.

Poprzez oficjalną stronę festiwalu www.LGBTfestival.pl widzowie będą mogli głosować na: Najlepszy Film; Najlepszy Film Krótkometrażowy. Wśród głosujących na Najlepszy Film z Bloku Filmów Krótkometrażowych rozlosowana zostanie atrakcyjna nagroda.

LGBT Film Festival to nie tylko filmy, ale również liczne wydarzenia towarzyszące: DJ set zespołu Kamp (Wrocław), wernisaż prac ilustratorki Marty Konarzewskiej (Warszawa), koncert zespołu Pawlak & Pigoński (Warszawa), Przemysław Pilarski: lekkie przegięcie „stand-up show” (Warszawa) i wiele innych.

Filmy zobaczych w tych miastach:

Warszawa, Kinoteka (19-25 kwietnia)

Wrocław, Kino Nowe Horyzonty (19-25 kwietnia)

Gdańsk, Klub Żak (19-25 kwietnia)

Poznań, Charlie Monroe – Kino Malta oraz Nowe Kino Pałacowe – Centrum Kultury „Zamek” (19-25 kwietnia)

Łódź, ms CAFE – Muzeum Sztuki (21-28 kwietnia)

Katowice, Kino Kosmos – Centrum Sztuki Filmowej (22-28 kwietnia)

Szczegóły na oficjalnej stronie festiwalu www.LGBTfestival.pl

Tekst: materiały prasowe

Krytyka Polityczna objęła festiwal matronatem.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij