Miasto

28-30 września: Boom Kultury w Sławnie

boom-kulturyBum! Nadchodzi Boom. Spotkanie z Maciejem Pisukiem, scenarzystą Jesteś Bogiem, iluminacja budynku autorstwa PGR_ART, warsztaty Wojciecha Kłosowskiego, malowanie graffiti z Gregorem Gonsiorem i wiele innych wydarzeń w Gminnym Ośrodku Kultury w Sławnie k/Opoczna.
28-30
września, od piątku do niedzieli, przy ul. Zielonej 2 w Sławnie.


Tej jesieni
województwo łódzkie zatrzęsie się w trzech punktach: w Kutnie, Sieradzu i
Sławnie pod Tomaszowem Mazowieckim. Te trzy miejscowości Świetlica
Krytyki Politycznej w Łodzi odwiedzi z projektem "Boom Kultury", który
ma na celu zachęcenie do tworzenia i aktywnego uczestnictwa w kulturze,
szczególnie tej lokalnej. Do współpracy w projekcie zaprosiliśmy trzy
instytucje: Kutnowski Dom Kultury, Powiatową Bibliotekę Publiczną w
Sieradzu i Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie.

GOK
Program Boomu Kultury w Sławnie:

 

PIĄTEK, 28 września 2012

18:00 Spotkanie z Maciejem Pisukiem, autorem scenariusza Jesteś Bogiem

Film Leszka Dawida, który właśnie wchodzi do kin, Jesteś Bogiem w reżyserii to oczekiwany od blisko dekady film o legendarnej grupie Paktofonika, która na zawsze zmieniła oblicze polskiego hip-hopu. Za sprawą niezwykłej historii Piotra Łuszcza – Magika (Marcin Kowalczyk), Sebastiana Salberta – Rahima (Dawid Ogrodnik) i Wojciecha Alszera – Fokusa (Tomasz Schuchardt) rzesze wiernych fanów PFK, a także kinomani spragnieni prawdziwego obrazu Polski, prześledzą losy trzech kumpli z Mikołowa i Katowic, którzy dzięki oryginalnym utworom, takim jak słynny "Jestem Bogiem", stali się głosem pokolenia młodych Polaków. Paktofonika powstała w 1998 roku, a jej nazwę, oznaczającą "pakt zawiązany przy brzmieniu głośnika", wymyślili Magik i Rahim. Trzy wydawnictwa zespołu: Kinematografia, mini album Jestem Bogiem oraz Archiwum kinematografii sprzedały się w gigantycznych nakładach. Wkrótce po premierze Kinematografii fanami Paktofoniki wstrząsnęła wiadomość o samobójczej śmierci Magika.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z Maciejem Pisukiem, autorem scenariusza filmu Jesteś Bogiem. Prowadzenie: Michał Gauza (Klub KP w Łodzi).

Maciej Pisuk (ur. 1965 w Warszawie) – polski pisarz, scenarzysta oraz fotograf. Jest absolwentem Studium Scenariuszowego w PWSFTviT w Łodzi oraz autorem sztuki telewizyjnej Gwiazdy i los człowieka i scenariusza o Jacku Kuroniu. Swoje teksty publikował m.in. w „brulionie” i antologii – Macie swoich poetów.

20:00 Iluminacja budynku GOK

Wieczorem na ścianie budynku GOK wyświetlona zostanie iluminacja  – interaktywny projekt pt. ALFABET grupy PGR_ART.

SOBOTA, 29 września 2012

10:00 Warsztaty graffiti z Gregorem Gonsiorem – część 1

Na warsztaty zaprosiliśmy młodzież, która pod okiem profesjonalnego artysty graffiti, Grzegorza Gonsiora zaprojektuje i wykona mural na przedniej ścianie budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Sławnie.

12:00 Sztafeta rowerowa z udziałem władz gminy Sławno i zawodników z klubu kolarskiego w Sławnie

Sztafeta polega na wyścigu par. Każda para złożona jest z zawodnika z klubu rowerowego w Sławnie i przedstawiciela lokalnych władz. Pary walczą wspólnie, tak, aby szanse były wyrównane. Wygrywa para o najkrótszym czasie przejazdu, za nieprawidłowe pokonanie przeszkód dodawane będą dodatkowe sekundy. Zawody zrealizowane będą w formie wyścigu z przeszkodami przed GOK, a ich celem będzie wzajemna międzypokoleniowa integracja uczestników i widzów.

16:00 Kultura: Restart! – warsztaty z Wojciechem Kłosowskim

Kultura: Restart! ma na celu spotkanie pracowników lokalnych instytucji kultury, urzędników, liderów kultury oraz mieszkańców Sławna i wspólną diagnozę problemów i wyzwań przed jakimi stoi rozwój kultury. Warsztaty będą próbą nowego zdefiniowania zadań działalności kulturalnej w lokalnym środowisku, w kontekście zmian jakie zachodzą dziś w świecie.

Spróbujemy wspólnie ustalić, które formy pracy kulturalnej nie odpowiadają już potrzebom współczesności i co warto  zaproponować w ich miejsce. Przeanalizujemy możliwości zwiększenia uczestnictwa mieszkańców w kulturze. Zastanowimy się nad rolą kultury w budowaniu lokalnego kapitału społecznego. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób kultura może zwiększać spójność społeczną i umacniać lokalną wspólnotę. Sformułujemy wstępnie wskazania dla lokalnej polityki kulturalnej na najbliższą przyszłość.

Moderatorem warsztatów jest Wojciech Kłosowski, specjalista w zakresie tworzenia polityk kulturalnych, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej UW i Instytucie Badań Literackich PAN.


NIEDZIELA, 30 września 2012

10:00 Warsztaty graffiti z Gregorem Gonsiorem – część 2

14:00 Turniej gier edukacyjnych


Przeznaczony nie tylko dla zapalonych graczy. W niedzielę zapraszamy dzieci i młodzież ze Sławna i okolic na turniej gier planszowych i komputerowych o tematyce edukacyjnej. Przekonamy się, że gry to nie tylko rozrywka, ale też źródło wiedzy o nauce i współczesnym świecie. Turniej poprowadzi Marcin Zaród, z którym będzie można porozmawiać o tym, w co warto grać i jak czerpać z tego wartościowe doświadczenia.

Marcin Zaród – miłośnik gier planszowych i komputerowych, testujący ich potencjał w różnych kontekstach dydaktycznych i wychowawczych. Popularyzator nauki, animator kultury i dziennikarz związany z branżą gier. Zawodowo fizyk w CBMM PAN w Łodzi.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Gminnym Ośrodku Kultury w Sławnie i jego najbliższej okolicy. W razie złej pogody wydarzenia plenerowe zostaną przeniesione w inne miejsce.

urzad marszalkowskislawnoProjekt "BOOM KULTURY" jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego i Gminy Sławno.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij