Miasto

1905. Odmowa pracy, strajk, rewolucja

O strategiach oporu pracowniczego, masowym zrywie rewolucyjnym i początkach nowoczesnej polityki w latach 1905-1907

O strategiach oporu pracowniczego, masowym zrywie rewolucyjnym i początkach nowoczesnej polityki w latach 1905-1907 rozmawiać będą: Wiktor Marzec (CEU) – socjolog, filozof, współredaktor i współautor książki; Marek Nowak, socjolog, UAM; dr Kamil Śmiechowski (UŁ) – historyk, badacz prasy, współautor książki

12 grudnia, czwartek, g. 18.00, Klubokawiarnia Zemsta, Poznań, ul. Fredry 5/3a

„Tym, którzy przerazili się czerwonej od promieni namiętnych twarzy ludu, zdawało się, że pryskają wszystkie wiązadła bytu naszego i dobrobytu, a to pryskały jedynie kajdany – lud stawał się obywatelem i ujmował w ręce swoje ster rządów nad krajem. Tak, zamęt zapanował. Błogosławiony wszechmocny zamęt” – w ten sposób Ludwik Krzywicki witał manifest konstytucyjny, ogłoszony przez przerażonego rozmiarem strajków i protestów cara.

Wydawało się wówczas, że rewolucja jest o krok od zwycięstwa, a po upragnioną wolność, w imię której wybuchnął ten „błogosławiony wszechmocny chaos”, wystarczy sięgnąć ręką… Carskie obietnice okazały się jednak niewiele warte. Dla swoich „poddanych” w Moskwie, Warszawie, Łodzi, Kijowie i tysiącach innych miast, miasteczek i wsi, zamiast wolności, miał car raczej nahajki, bagnety i sądy doraźne. I choć rewolucję można było stłumić represjami i przemocą, to uruchomionych przez nią procesów nie dało się już zatrzymać.

To właśnie wtedy na ziemiach Kongresówki narodziła się nowoczesna, masowa polityka i kształtowały się ideowe podziały determinujące dla polskiego życia publicznego w kolejnych dekadach. Rewolucja była też lekcją społecznej samoorganizacji i potężnym impulsem emancypacyjnym dla klas podporządkowanych. Bez wiedzy o tym, czym była ta rewolucja, nie sposób zrozumieć dwudziestowieczną historię Polski.

„Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej” to próba opowiedzenia o przeszłości w sposób inny, niż ten, który znamy ze szkolnych podręczników czy kolorowych dodatków historycznych. Pokazujemy, że historia nie toczy się tylko w pałacach i na salonach, lecz również na ulicach i placach, w fabrykach, czy w chłopskich zagrodach. Przypominamy, że świat nigdy nie stawał się sprawiedliwszy sam z siebie; to opór i walka zwykłych ludzi czyniły go lepszym. Dlatego lekcja rewolucji 1905 jest wciąż aktualna.

Książka będzie dostępna bezpłatnie m.in. w klubokawiarni Zemsta.

Publikacja jest bezpłatna.

Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Partnerzy: Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Narodowe Archiwum Cyfrowe

__
Dobry, bo przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Wesprzyj nas.

Zamknij

20kp-logo-white-500px