Miasto

1905: Baczność! Anarchia, bandyci, obcy!

Wykład dra Grzegorza Krzywca o tym dlaczego endecja była prawdziwym zwycięzcą Rewolucji 1905 r.

17 listopada, poniedziałek, g. 18.00, Świetlica KP w Łodzi, ul. Piotrkowska 101

Rewolucja 1905 r. stanowi w dziejach Polski próg umasowienia polityki i początek kształtowania się nowoczesnej sceny politycznej. Sceny, na której przed kilka dekad Narodowa Demokracja odgrywała kluczową rolę. Rewolucja 1905 r. kojarzy się zwykle z radykalnymi nastrojami, wolnościowymi dążeniami i rozkwitem lewicowych ugrupowań, takich jak PPS czy SDKPiL.
Jednak tymi, którzy potrafili najlepiej wykorzystać szansę, jaką otwierała rewolucja i umasowienie polityki, okazali się Endecy. Skąd brała się ich sprawność w operowaniu instrumentarium nowoczesnej polityki? W jaki sposób zarządzali społecznymi emocjami i jak wyglądał kreowany przez Narodową Demokrację obraz rewolucji? Dlaczego tak dużą popularnością po prawej stronie sceny politycznej cieszyła się antysemicka retoryka? Bez próby odpowiedzi na te pytania, nie sposób zrozumieć dziejów politycznych Polski w pierwszej połowie XX w.
Wykład dr Grzegorza Krzywca z IH PAN będzie zarazem próbą zmierzenia się z nimi i odnalezienia źródeł ideowej hegemonii, jaką niepodzielnie przez pół wieku sprawowała Narodowa Demokracja nad całą polską prawicą.

Grzegorz Krzywiec (1974) – doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Instytucie Historii PAN. Badacz historii polskiej inteligencji i ruchów prawicowych w XIX i XX w., autor monografii „Szowinizm po polsku. Przypadek Romana Dmowskiego (1886-1905)”

Dofinansowano ze środków MHP w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2014”

 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij