Jaś Kapela

W krainie kangurów. Odcinek 1

Jaś Kapela nadaje ze Stacji Pogody w Australii.

Nigdy nie byłem tak daleko od domu STOP Co ja tu robię STOP Nie uratuję świata wierszami STOP

***

Od 21 kwietnia, przez trzy tygodnie, Jaś Kapela podróżuje po Australii w ramach międzynarodowego projektu Stacje Pogody, który stawia literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych.

Organizacje z Berlina, Dublina, Londynu, Melbourne i Warszawy wybrały pięcioro pisarzy do programu rezydencyjnego, który stworzy okazję do wspólnej pracy i zbadania, jak literatura może inspirować nowe style życia w kontekście najbardziej fundamentalnego wyzwania, przed którym stoi dzisiaj ludzkość – zmieniającego się klimatu. Każdy z pisarzy oraz każda ze Stacji kieruje swoje działania również do młodzieży; we współpracy z uczniami i nauczycielami powstaną scenariusze, które umożliwią przekazanie młodemu pokoleniu wiedzy i motywacji oraz wyposażą je w narzędzia walki na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości.

Literatura daje ludzkości punkt wyjścia do refleksji. Potrzebujemy jej, aby interpretować medialne doniesienia, by przejść ponad interesami politycznymi i nauczyć się ignorować często zbyt wąskie i samobolubne interesy świata finansowego. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak moglibyśmy inaczej żyć, kierując się raczej ekologicznym niż ekonomicznym imperatywem.

Program Stacji Pogody podsumowany zostanie we wrześniu 2015 r. podczas międzynarodowego festiwalu literatury w Berlinie, z udziałem uczestniczącej w pracach młodzieży z wszystkich partnerskich krajów.

Zobacz stronę projektu Stacje Pogody

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Jaś Kapela
Jaś Kapela
Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor tomików z wierszami („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i książek non-fiction („Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”, „Polskie mięso”, „Warszawa wciąga”) oraz współautor, razem z Hanną Marią Zagulską, książki dla młodzieży „Odwaga”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun serii z morświnem. Zwyciężył pierwszą polską edycję slamu i kilka kolejnych. W 2015 brał udział w międzynarodowym projekcie Weather Stations, który stawiał literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. W 2020 roku w trakcie Obozu dla klimatu uczestniczył w zatrzymaniu działania kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Drzewce.
Zamknij