Felieton

Jak zostałem poetą klimatycznym

Może ludzie zorientują się, czym są zmiany klimatyczne, jak powodzie zaleją im domy, a huragany porwą nowe samochody?

„Zawsze bardziej interesowałem się kapitalizmem niż globalnym ociepleniem, ale globalne ocieplenie jest poniekąd zemstą natury na kapitalizmie. Pokazuje, że wykorzystując planetę do skraju i wszelkie jej zasoby, musimy też liczyć się z zemstą. To może być apokalipsa, którą będziemy mogli obserwować jeszcze za naszego życia” – Jaś Kapela odpowiada na pytania o zmiany klimatyczne, kapitalizm, apokalipsę o to, i jak się ma do tego poezja.

***

Od 21 kwietnia, przez trzy tygodnie, Jaś Kapela podróżował po Australii w ramach międzynarodowego projektu Stacje Pogody, który stawia literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. Organizacje z Berlina, Dublina, Londynu, Melbourne i Warszawy wybrały pięcioro pisarzy do programu rezydencyjnego, który stworzy okazję do wspólnej pracy i zbadania, jak literatura może inspirować nowe style życia w kontekście najbardziej fundamentalnego wyzwania, przed którym stoi dzisiaj ludzkość – zmieniającego się klimatu.

Zobacz stronę projektu Stacje Pogody

  

Bio

Jaś Kapela

| Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor trzech książek z wierszami („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i zbioru felietonów „Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”. W 2018 roku ukazała się jego najnowsza książka, „Polskie mięso. Jak zostałem weganinem i przestałem się bać”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun Serii Literackiej.

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.