Felieton

Alfabet ACTA90%  – „w 90% przypadków posłowie i europosłowie nie mają pojęcia o tym, nad czym głosują”, przyznał z rozbrajającą szczerością na swoim blogu europoseł PJN Marek Migalski.

 

 

ACTA – międzynarodowa umowa, która nic nie zmieni. Jej wprowadzenie ma zapobiec sprzedaży podrobionych torebek od Louis Vuitton. „Gdyby taki sam dokument powstał odnośnie ścigania pedofilii, dostałby oklaski” – mówi muzyk Zbigniew Hołdys. 

admin1 – popularne hasło dostępu do konta administratora stron rządowych. 

Agnieszka Osiecka – nie może żyć z koncertów. 

Beatlesi, Beethoven – nie byłoby ich, gdyby nie restrykcyjne przestrzeganie praw własności intelektualnej. 

CO TERAS – kultowa już kwestia wypowiedziana przez jedną z internautek na profilu Zbigniewa Hołdysa w trakcie gwałtownej polemiki na temat ACTA. W całości brzmiała: „PANIE HOŁDYS JES PAN GRUBY CO TERAS”. 

cyberterroryści – na stronie Kancelarii Premiera umieścili film królowej internetu Baśki, zhakowali też bloga Kasi Tusk, zakładając domenę o prawie identycznej nazwie. Rząd się przed nimi nie ugnie. 

dyskusja – przyjdzie na nią czas po podpisaniu.
 

eksperci – „przystąpienie Polski do ACTA nie będzie miało żadnych konsekwencji dla polskich internautów” – przekonuje Dominik Skoczek z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Eroica – III symfonia Beethovena, być może by w ogóle nie powstała, gdyby nie drastyczne ograniczanie swobody artystycznej.

 facebook – główne narzędzie oporu przeciwko zakusom globalnych korporacji na nasze dane osobowe. 

farsa – „To farsa, w której nie będę uczestniczyć" – oświadczył w czwartek Kader Arif, eurodeputowany i poseł sprawozdawca ds. ACTA w Parlamencie Europejskim.

 

hakerzy – zaatakowali sejm

internauci – wyszli na ulice, wypisują bzdury, przyzwyczaili się, że wszystko mają za darmo. Reagują jak małe dzieci, które miały nieograniczony dostęp do zabawek, a nagle im się je zabiera.

 jawna – „Cała procedura przygotowania ACTA, trwająca już od lat, była jawna, podobnie jak każdy inny podobny przypadek” oświadczył Donald Tusk. Czyżby ukłon w stronę wikileaks? 


 

Jan Dziedziczak –  poseł PiS, ujawnił, o co tak naprawdę chodzi z ACTA, „RedTube, YouPorn oraz PornHub – one pierwsze padną”.

 Kraszewniki – nieistniejąca gmina, wymyślona przez krakowską agencję reklamową, której wójt miał ogłosić, że został jednak przeciwnikiem ACTA i prosić hakerów o przywrócenie poprzedniej zawartości strony gminy.

 Kubuś Puchatek – własność intelektualna The Walt Disney Company.
 

Maciek z „Klanu” – jest przeciwko ACTA

 manipulacja – „Ludzi teraz łatwo wyprowadzić na ulice, ale za tym stoją nieczyste interesy. (…) Tego typu sytuacje mają miejsce, kiedy duży biznes stara się pobudzać ludzi do pewnych zachowań, działając w niedobrej wierze, nie informując do końca. Jestem przekonany, że protesty w sprawie ACTA to była manipulacja”, stwierdził prof. Roman Kuźniar, prezydencki doradca ds. międzynarodowych.
  

Michał Boni –  minister administracji i cyfryzacji. Ściąga muzykę i filmy z internetu. Twierdził, że Polska może poczekać z podpisaniem ACTA, dopóki nie zrobi się należytych konsultacji, zanim dowiedział się, że nie może.

 

 

nalepka – na laptopie premiera, z zapisanym loginem i hasłem. Żeby nie zapomnieć.  

Nie dla ACTA – treść wulgarna, łamanie netykiety wg Kancelarii Premiera. 

obawa – „Obawiam się, że wygrywa wolność – mamy piractwo na ogromną skalę” niepokoi się poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański. 


 

Och, Karol 2 – przykład zgubnego wpływy piractwa. Film obejrzało w kinach jedynie 1,7 miliona widzów, co pozwoliło mu zarobić tylko 35 milionów złotych. Wg danych dystrybutora 2,5 miliona osób nielegalnie ściągnęło film z internetu. Gdyby wszyscy oni poszli do kin, twórcy nie musieliby przymierać głodem.  

pirackie produkty – lekarstwa, urządzenia, odzież, telefony, silniki do samochodów.

 

Polsat, TVN, TVP – wiedziały o ACTA, ale nic nie powiedziały.
 

 stan wojenny – można wprowadzić w razie cyberataku. 
 

sprytnie zaplanowana akcja – „Zainteresowanie obudziło się na 6 dni przed podpisaniem dokumentu, podejrzewam, że chodziło o wprowadzenie tak potwornego chaosu, żeby rząd się wystraszył i wycofał”, tłumaczyła posłanka PO Julia Pitera.
 

Time Warner – jeden z koncernów, które negocjowały ACTA, posiada prawa do maski Guya Fawkesa używanej przez Anonymous.

 

trudno – „trudno mówić o ataku hakerów, bo żadna z zablokowanych stron nie została naruszona. Bardziej można to porównać do olbrzymiego zainteresowania stronami rządowymi i sejmowymi” – mówił Paweł Graś, rzecznik rządu. 

 

 

USA – „są w stanie przekonać swoich obywateli, że ACTA służy społeczeństwu, zapewnia im bezpieczeństwo, chroni dorobek intelektualny i artystyczny”, ale nie będą ACTA ratyfikować. 

 

własność intelektualna – istnieje od renesansu, „skuteczne dochodzenie i egzekwowanie praw własności intelektualnej ma decydujące znaczenie dla trwałego wzrostu gospodarczego” czytamy w ACTA.
 

zamach – „Owszem, to jest zamach, ale na złodziejstwo" – mówi portalowi Fronda.pl wokalista Budki Suflera, Krzysztof Cugowski.

 Zbigniew Hołdys – życzliwy obrońca oryginalnych torebek od  Louis Vuitton, żarliwy przeciwnik podrabianej Viagry. Gdyby nie piraci, byłby Ericem Claptonem. Zbanował się sam. 

 

Bio

Jaś Kapela

| Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor trzech książek z wierszami („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i zbioru felietonów „Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”. W 2018 roku ukazała się jego najnowsza książka, „Polskie mięso. Jak zostałem weganinem i przestałem się bać”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun Serii Literackiej.

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.