Jaś Kapela

Alfabet ACTA90%  – „w 90% przypadków posłowie i europosłowie nie mają pojęcia o tym, nad czym głosują”, przyznał z rozbrajającą szczerością na swoim blogu europoseł PJN Marek Migalski.

 

 

ACTA – międzynarodowa umowa, która nic nie zmieni. Jej wprowadzenie ma zapobiec sprzedaży podrobionych torebek od Louis Vuitton. „Gdyby taki sam dokument powstał odnośnie ścigania pedofilii, dostałby oklaski” – mówi muzyk Zbigniew Hołdys. 

admin1 – popularne hasło dostępu do konta administratora stron rządowych. 

Agnieszka Osiecka – nie może żyć z koncertów. 

Beatlesi, Beethoven – nie byłoby ich, gdyby nie restrykcyjne przestrzeganie praw własności intelektualnej. 

CO TERAS – kultowa już kwestia wypowiedziana przez jedną z internautek na profilu Zbigniewa Hołdysa w trakcie gwałtownej polemiki na temat ACTA. W całości brzmiała: „PANIE HOŁDYS JES PAN GRUBY CO TERAS”. 

cyberterroryści – na stronie Kancelarii Premiera umieścili film królowej internetu Baśki, zhakowali też bloga Kasi Tusk, zakładając domenę o prawie identycznej nazwie. Rząd się przed nimi nie ugnie. 

dyskusja – przyjdzie na nią czas po podpisaniu.
 

eksperci – „przystąpienie Polski do ACTA nie będzie miało żadnych konsekwencji dla polskich internautów” – przekonuje Dominik Skoczek z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Eroica – III symfonia Beethovena, być może by w ogóle nie powstała, gdyby nie drastyczne ograniczanie swobody artystycznej.

 facebook – główne narzędzie oporu przeciwko zakusom globalnych korporacji na nasze dane osobowe. 

farsa – „To farsa, w której nie będę uczestniczyć" – oświadczył w czwartek Kader Arif, eurodeputowany i poseł sprawozdawca ds. ACTA w Parlamencie Europejskim.

 

hakerzy – zaatakowali sejm

internauci – wyszli na ulice, wypisują bzdury, przyzwyczaili się, że wszystko mają za darmo. Reagują jak małe dzieci, które miały nieograniczony dostęp do zabawek, a nagle im się je zabiera.

 jawna – „Cała procedura przygotowania ACTA, trwająca już od lat, była jawna, podobnie jak każdy inny podobny przypadek” oświadczył Donald Tusk. Czyżby ukłon w stronę wikileaks? 


 

Jan Dziedziczak –  poseł PiS, ujawnił, o co tak naprawdę chodzi z ACTA, „RedTube, YouPorn oraz PornHub – one pierwsze padną”.

 Kraszewniki – nieistniejąca gmina, wymyślona przez krakowską agencję reklamową, której wójt miał ogłosić, że został jednak przeciwnikiem ACTA i prosić hakerów o przywrócenie poprzedniej zawartości strony gminy.

 Kubuś Puchatek – własność intelektualna The Walt Disney Company.
 

Maciek z „Klanu” – jest przeciwko ACTA

 manipulacja – „Ludzi teraz łatwo wyprowadzić na ulice, ale za tym stoją nieczyste interesy. (…) Tego typu sytuacje mają miejsce, kiedy duży biznes stara się pobudzać ludzi do pewnych zachowań, działając w niedobrej wierze, nie informując do końca. Jestem przekonany, że protesty w sprawie ACTA to była manipulacja”, stwierdził prof. Roman Kuźniar, prezydencki doradca ds. międzynarodowych.
  

Michał Boni –  minister administracji i cyfryzacji. Ściąga muzykę i filmy z internetu. Twierdził, że Polska może poczekać z podpisaniem ACTA, dopóki nie zrobi się należytych konsultacji, zanim dowiedział się, że nie może.

 

 

nalepka – na laptopie premiera, z zapisanym loginem i hasłem. Żeby nie zapomnieć.  

Nie dla ACTA – treść wulgarna, łamanie netykiety wg Kancelarii Premiera. 

obawa – „Obawiam się, że wygrywa wolność – mamy piractwo na ogromną skalę” niepokoi się poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański. 


 

Och, Karol 2 – przykład zgubnego wpływy piractwa. Film obejrzało w kinach jedynie 1,7 miliona widzów, co pozwoliło mu zarobić tylko 35 milionów złotych. Wg danych dystrybutora 2,5 miliona osób nielegalnie ściągnęło film z internetu. Gdyby wszyscy oni poszli do kin, twórcy nie musieliby przymierać głodem.  

pirackie produkty – lekarstwa, urządzenia, odzież, telefony, silniki do samochodów.

 

Polsat, TVN, TVP – wiedziały o ACTA, ale nic nie powiedziały.
 

 stan wojenny – można wprowadzić w razie cyberataku. 
 

sprytnie zaplanowana akcja – „Zainteresowanie obudziło się na 6 dni przed podpisaniem dokumentu, podejrzewam, że chodziło o wprowadzenie tak potwornego chaosu, żeby rząd się wystraszył i wycofał”, tłumaczyła posłanka PO Julia Pitera.
 

Time Warner – jeden z koncernów, które negocjowały ACTA, posiada prawa do maski Guya Fawkesa używanej przez Anonymous.

 

trudno – „trudno mówić o ataku hakerów, bo żadna z zablokowanych stron nie została naruszona. Bardziej można to porównać do olbrzymiego zainteresowania stronami rządowymi i sejmowymi” – mówił Paweł Graś, rzecznik rządu. 

 

 

USA – „są w stanie przekonać swoich obywateli, że ACTA służy społeczeństwu, zapewnia im bezpieczeństwo, chroni dorobek intelektualny i artystyczny”, ale nie będą ACTA ratyfikować. 

 

własność intelektualna – istnieje od renesansu, „skuteczne dochodzenie i egzekwowanie praw własności intelektualnej ma decydujące znaczenie dla trwałego wzrostu gospodarczego” czytamy w ACTA.
 

zamach – „Owszem, to jest zamach, ale na złodziejstwo" – mówi portalowi Fronda.pl wokalista Budki Suflera, Krzysztof Cugowski.

 Zbigniew Hołdys – życzliwy obrońca oryginalnych torebek od  Louis Vuitton, żarliwy przeciwnik podrabianej Viagry. Gdyby nie piraci, byłby Ericem Claptonem. Zbanował się sam. 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Jaś Kapela
Jaś Kapela
Pisarz, poeta, felietonista
Pisarz, poeta, felietonista, aktywista. Autor tomików z wierszami („Reklama”, „Życie na gorąco”, „Modlitwy dla opornych”), powieści („Stosunek seksualny nie istnieje”, „Janusz Hrystus”, „Dobry troll”) i książek non-fiction („Jak odebrałem dzieci Terlikowskiemu”, „Polskie mięso”, „Warszawa wciąga”) oraz współautor, razem z Hanną Marią Zagulską, książki dla młodzieży „Odwaga”. Należy do zespołu redakcji Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Opiekun serii z morświnem. Zwyciężył pierwszą polską edycję slamu i kilka kolejnych. W 2015 brał udział w międzynarodowym projekcie Weather Stations, który stawiał literaturę i narrację w centrum dyskusji o zmianach klimatycznych. W 2020 roku w trakcie Obozu dla klimatu uczestniczył w zatrzymaniu działania kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Drzewce.
Zamknij