Pokaz filmu "Życie Jane" w czwartek, 3 marca będzie wstępem do dyskusji o zrównoważonym rozwoju z Krzysztofem Wiatrem.
Jane Goodall podkreśla, że jako ludzie jesteśmy najbardziej inteligentnymi stworzeniami żyjącymi na Ziemi, a mimo to niszczymy ją. Jak możemy temu zaradzić? Bohaterka filmu włącza w misję ratowania planety m.in. Angelinae Jolie czy Piercea Brosnana. Dzieli się z nimi nadzieją na lepsze jutro i podkreśla, że najwięcej wiary pokłada w mądrości dzieci. Odnosząc się do przysłowia mówiącego, że „Nie dostaliśmy tego świata w spadku od naszych rodziców, pożyczyliśmy go od naszych dzieci” bohaterka filmy, Jane Goodall mówi – My niczego nie pożyczyliśmy. Pożyczki trzeba zwracać. My go ukradliśmy. Wciąż kradniemy i musimy z tym skończyć.
Film Życie Jane pokazuje niezłomną kobietą, która przez lata mieszkała w Tanzanii obserwując szympansy, a od lat pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju. Na ekranie mierzymy się z kobietą urodzoną w 1934, która aktualnie spędza 300 dni w podróży wygłaszając wykład na całym świecie.
„Życie Jane” to zachwycająca i niezwykle poruszająca dokumentalna opowieść o jednej z najwspanialszych, najbardziej wyjątkowych, a być może i najbardziej wpływowych kobiet naszych czasów, nakręcona w 50. rocznicę rozpoczęcia przez nią badań w Narodowym Parku Gombe. To intymny portret, przedstawiający prywatne życie Jane Goodall dalekie od gwiazdorskiego stereotypu. Widzimy tu delikatną, wrażliwą, ale jednocześnie wytrwałą i silną osobowość oryginalnej kobiety, która nie wstydzi się oznak starości, a której przełomowe naukowe odkrycia uznać można za jedne z najważniejszych światowych osiągnięć minionego wieku.
opis dystrybutora
O filmie:
Życie Jane (2010) – film dokumentalny, biograficzny,
scenariusz i reżyseria: Lorenz Knauer,
czas: 107’
Pokaz filmu Życie Jane i rozmowa z Krzysztofem Wiatrem o nadziei na zrównoważony rozwój odbędzie się w czwartek, 3 marca o godzinie 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, II p., Gdańsk. Wstęp wolny.
Krzysztof Wiatr – certyfikowany trener, członek zespołu trenerskiego Polskiej Akcji Humanitarnej. Uczestnik programu GLEN w Ugandzie. Prowadził szkolenia multiplikatorów edukacji globalnej. Autor publikacji do edukacji przedszkolnej oraz współautor gry planszowej „Globalni reporterzy: Misja Afryka Wschodnia”.
Organizatorem wydarzenia jest Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście.