Debata na temat płci w języku i przekazie medialnym. Czy język polski dyskryminuje kobiety? Co o stereotypach na temat płci mówią nam dowcipy? 7 grudnia, godz. 17.30, Massolit Books & Café.
Zapraszamy na debatę na temat płci w języku i przekazie medialnym. Czy język polski dyskryminuje kobiety? Co o stereotypach na temat płci mówią nam dowcipy? Co mówią o nas samych? Czy zmiana języka może przyczynić się do zmiany relacji między płciami? To tylko niektóre z pytań, nad którymi wspólnie się zastanowimy.
Porozmawiamy także o książce Jacksona Katza Paradoks macho, której autor wskazuje na nierozerwalny związek między mówieniem (i niemówieniem) o przemocy mężczyzn wobec kobiet, a rzeczywistymi aktami męskiej agresji.
W spotkaniu wezmą udział:
– Beata Kowalska, socjolożka specjalizująca się w socjologii kultury i gender studies, Uniwersytet Jagielloński;
– Monika Świerkosz, literaturoznawczyni związana z Przestrzenią Kobiet i Klubem Krytyki Politycznej w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński;
– Marcin Teodorczyk, polonista reprezentujący nurt językoznawstwa feministycznego, Instytut Rozwoju Służb Społecznych.
Prowadzenie: Mikołaj Denderski, Klub Krytyki Politycznej w Krakowie
7 grudnia, piątek, godz. 17.30, Massolit Books & Café, ul. Felicjanek 4, Kraków
—
Spotkanie odbywa się w ramach 16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć. Organizatorami kampanii są Fundacja Autonomia i Pełnomocniczka Rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów Katarzyna Jurzak-Mączka.