Serwis klimatyczny

COP19: Skamielina Dnia dla Polski

Ekolodzy doceniają Polaków, ganią polski rząd. Relacja Koalicji Klimatycznej ze szczytu.

Organizacje ekologiczne obradujące na szczycie klimatycznym w Warszawie przyznały 12 listopada Skamielinę Dnia rządowi polskiemu. Fossil of the Day (Skamielina Dnia) to niechlubna nagroda przyznawana codziennie w czasie negocjacji Klimatycznych przez Climate Action Network – największe na świecie stowarzyszenie organizacji ekologicznych. Polski rząd zasłużył sobie na to niechlubne wyróżnienie spośród 194 rządów państw obradujących w Warszawie jako ten, którego dotychczasowe działania podczas szczytu pokazały, jak nie należy prowadzić przygotowań i negocjacji klimatycznych.

„Lista powodów, dla których polski rząd otrzymał Skamielinę Dnia, jest najdłuższa z dotychczas przyznanych”, czytamy w oficjalnym oświadczeniu CAN.

Zaniedbania, celowe działania zmierzające do marginalizowania i lekceważenia ochrony środowiska oraz hołubienie przemysłu węglowego to największe z działań przynoszących szkodę i surowo ocenionych przez CAN.

Na liście grzechów polskiego rządu znaleźć można następujące pozycje: stałe protesty i wetowanie ambitnych zamierzeń klimatycznych Unii Europejskiej, organizacja międzynarodowego Szczytu Węglowego jako imprezy towarzyszącej szczytowi klimatycznemu oraz zaproszenie firm związanych z zanieczyszczaniem środowiska do sponsorowania szczytu klimatycznego.

Stanowisko polskiego rządu, wyrażone również poprzez informacje zamieszczone na oficjalnej stronie negocjacji klimatycznych, mówiące o naturalnych przyczynach zmian klimatu, doskonale oddaje nastawienie rządowych negocjatorów do procesu negocjacyjnego.

Okazało się, że w ostrym kontraście do stanowiska polskiego rządu jest opinia publiczna polskiego społeczeństwa. CAN uhonorował je za pozytywne działania nagrodą nazwaną Promieniem Światła. Badanie CBOS polskiego społeczeństwa zamówione przez Greenpeace pokazuje zupełnie inny obraz polskiej rzeczywistości i dowodzi, że rząd stracił zdolność wsłuchiwania się w stanowisko społeczeństwa.

Polacy widzą przyszłość energii odnawialnej. Dostrzegają także konieczność zaangażowania Polski w przeciwdziałanie zmianom klimatu. 89% polskich obywateli chce, by więcej energii było produkowane ze źródeł odnawialnych. Ponad dwie trzecie Polaków (70%) chce polityki energetycznej, która wspiera rozwój źródeł odnawialnych. 73% obywateli Polski chce, by nasz kraj bardziej zaangażował się w ogólnoświatowe działania zapobiegające negatywnym skutkom zmian klimatu.

„Polacy chcą, by rząd rozwijał odnawialne źródła energii i realizował politykę klimatyczną. Tymczasem rząd chce nadal uzależniać naszą gospodarkę od spalania węgla, którego coraz więcej będziemy importować z Rosji” – powiedziała Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska.

The Climate Action Network (CAN) to ogólnoświatowa sieć ponad 850 organizacji pozarządowych z ponad 100 krajów działających na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na klimat.

Nagroda Skamieliny Dnia pierwszy raz została przyznana podczas negocjacji w Bonn w 1999 roku. Zainicjowało ją niemieckie Forum NGO. Teraz przyznają ją członkowie międzynarodowej sieci Climate Action Network, głosując na kraje, które najgorzej zachowują się podczas negocjacji i hamują postęp w rozmowach. Promień Dnia z kolei to nagroda dla krajów, które wnoszą do rozmów nadzieję na porozumienie w trakcie konferencji klimatycznych ONZ.

Materiał przygotowany przez biuro prasowe Koalicji Klimatycznej.

Czytaj codziennie specjalny serwis klimatyczny Dziennika Opinii na COP19.


__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij