Serwis klimatyczny

COP19: komentarze, wywiady, analizy

Czy szczyt w Warszawie sprawi, że zaczniemy inaczej myśleć o zmianach klimatu i ich konsekwencjach?

Od 11 do 22 listopada w Warszawie trwa COP19 – światowy szczyt klimatyczny. Uczestnicy z prawie dwustu państw będą negocjować nowe porozumienie w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, co jest przyczyną negatywnych zmian klimatycznych i ekstremalnych zjawisk pogodowych – susz, huraganów, powodzi.

Polska, jako organizator, jest w sytuacji szczególnej: nasza gospodarka niemal w całości opiera się na energii uzyskiwanej z węgla, a polskie władze wielokrotnie blokowały porozumienia w sprawie ograniczeń emisji na forum międzynarodowym. Do tego w debacie publicznej zmiany klimatyczne są nierzadko negowane, a wszelkie próby przestawienia się na gospodarkę niskoemisyjną i pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł przedstawiane jako mrzonka albo zagrożenie dla polskich interesów.

Czy COP19 to zmieni? Czy może być okazją, by uświadomić polskim obywatelom, jak zmiany klimatyczne, w ich społecznym, politycznym i ekonomicznym wymiarze, dotykają ich codziennego życia? Czy przekona ich, że odnawialne źródła energii to sposób na stworzenie bardziej egalitarnego społeczeństwa i innowacyjnej gospodarki?

Zapraszamy do serwisu klimatycznego Dziennika Opinii: relacji, wywiadów, analiz i komentarzy z COP19.

CZYTAJ W SERWISIE:

Koalicja Klimatyczna: COP19 poniżej oczekiwań, ale jest szansa na porozumienie

Marcin Popkiewicz, Nie zjedzmy tej planety do ogryzka: Mamy wybór: dogłębna transformacja systemu energetycznego albo dociskamy pedał gazu i zjeżdżamy w przepaść.

Amy Goodman, Media muszą patrzeć na ręce tym, którzy dysponują władzą: To się nie dzieje, jeśli zajmują się spisywaniem tego, co władza i korporacje mają im do powiedzenia.

 

Claudia Ciobanu: Szczyt w pięciu anegdotach: Dlaczego płakał przedstawiciel Filipin, skąd w Warszawie wzięły się różowe płuca i co wyciekło z Departamentu Stanu.

Rebecca Harms, Gaz łupkowy to wielka bańka ekonomiczna: Działa tylko wtedy, kiedy nie zważa się na żadne koszty ekologiczne.

Szymon Malinowski, Tak, klimat się ociepla i wiemy, dlaczego tak się dzieje: Ale to, czego się obawiamy, to nie sama zmiana klimatu, ale jej tempo.

Ekolodzy, związkowcy i organizacje pozarządowe opuszczają szczyt na znak protestu

Jakub Bożek, Czego uczą nas tajfuny: Ekstremalne sytuacje pogodowe uświadamiają ludziom, że zmiana klimatyczna dzieje się „tu i teraz”.


Artur Wieczorek, Korolec może odejść: Za podszeptem jakich demonów premier obniżył rangę urzędnika, który jest gospodarzem bardzo ważnego międzynarodowego szczytu?

 

Kamil Lipiński, Delegaci poszli w las: Ograniczając powierzchnię lasów, zaśmiecamy swoje mieszkanie, jednocześnie pozbawiając się miotły. Relacja Koalicji Klimatycznej.

Vincent Huang, Nie możemy się bez końca rozwijać: Może dzięki mnie ktoś w Warszawie usłyszy o tonących wyspach Tuvalu.

Czysty węgiel? Nie ma czegoś takiego. Fotorelacja z demonstracji pod Ministerstwem Gospodarki

Fotorelacja z Marszu dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej

Adam Ostolski, Związkowcy, ekolodzy i zielony biznes muszą siąść do jednego stołu. I wspólnie naciskać na rząd w sprawie polityki klimatycznej.

Jakub Bożek, Polska polityka klimatyczna, czyli komedia pomyłek: Polska ignoruje unijne zalecenia i możliwości w najgorszy możliwy sposób: głośny i głupi

Skamielina Dnia dla Polski: Ekolodzy doceniają Polaków, ganią polski rząd. Relacja Koalicji Klimatycznej ze szczytu

Piotr Trzaskowski, Po co związkowcom ten egzotyczny sojusz? CFACT przypisują sobie istotną rolę w wycofaniu się USA z protokołu z Kioto.

Anna Drążkiewicz, Czarny szczyt klimatyczny: Polski rząd myli interes koncernów energetycznych z interesem społeczeństwa.

Jakub Bożek, Efekt konferencji: Konferencje klimatyczne ONZ mają ratować świat przed katastrofą, ale ich efektem są najwyżej kolejne konferencje.

Jacek Piskozub, Spisek naukowców nie istnieje: Nie ma praktycznie żadnych wątpliwości, że klimat ociepla się w wyniku większej ilości gazów cieplarnianych.

Urszula Papajak, Ta sieć jest nasza: To, co dzieje się w energetyce, przypomina lata 80. w przemyśle informatycznym. Wtedy też wielkie firmy komputerowe nie zrozumiały zmian, które niosły ze sobą osobiste komputery.

Jakub Majmurek, Łupki kontra demokracja: Dlaczego o tej kluczowej dla kilku następnych pokoleń Polaków sprawie decydować mają interesy kilku koncernów energetycznych – a nie wola obywateli, czyli nasza?

 

Serwis przygotowywany we współpracy z Fundacją im. Heinricha Boella oraz European Climate Foundation.


__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij