Od redakcji

Świetlice jako spotkanie

Łączymy ze sobą ciekawe osoby, inicjujemy współpracę w nieoczywistych tematach i włączamy się w eksperymenty. Nieoczywistość jest dla nas pociągająca.

Dziesięć lat temu otworzyliśmy Świetlice Krytyki Politycznej w Cieszynie i Gdańsku. Była jesień 2009 roku. Wtedy też otwieraliśmy w Warszawie Nowy Wspaniały Świat – szalony moment.

W Gdańsku i Cieszynie działały wcześniej Kluby KP, było środowisko, znaliśmy wspaniałych ludzi. Postanowiliśmy stworzyć im i nam miejsce spotkań. Nie chodziło tylko o otwarcie przestrzeni, gdzie po prostu będziemy organizować otwarte spotkania z publicznością. Świetlice to nie są domy debat. To miejsca, gdzie wspólnie pracujemy, wykuwamy pomysły, realizujemy je.

W cieszyńskiej Świetlicy KP dużo pracujemy z dziećmi i młodzieżą. Kiedy pojawił się pomysł, by skoncentrować się właśnie na tym, część z nas drapała się po głowie, bo o pracy z dziećmi nie mieliśmy wtedy pojęcia. Mieliśmy za to zapał, a po chwili także świetny zespół studentek Uniwersytetu Śląskiego. Za dziećmi przyszli rodzice. Dziś świetlica to miejsce, które łączy dorosłych i dzieci wokół ważnych dla lokalnej społeczności tematów i problemów. Próbujemy sobie z nimi poradzić i o nich opowiadać za pomocą różnych narzędzi. Edukacja nadal stanowi najważniejszy obszar naszej pracy, a dzięki podjęciu przed czterema laty współpracy z aktorem i reżyserem teatralnym Bogusławem Słupczyńskim otworzyliśmy się na działania teatralne, które dały nam zupełnie nowe możliwości pracy z dziećmi i młodzieżą.

W Gdańsku – a w zasadzie w Trójmieście, bo Gdańsk bywa bazą wypadową do działań w Gdyni i Sopocie – byliśmy grupą studentów i świeżo upieczonych absolwentek. Kolegowaliśmy się i kolegujemy ze świetnymi wykładowcami i wykładowczyniami, wspaniałymi trójmiejskimi organizacjami, z aktywistami i aktywistkami oraz grupami nieformalnymi. Od lat niezmiennie wspieramy lokalne środowisko, udostępniając przestrzeń na działania, ale również wiedzę i własne zaangażowanie. Naszym spoiwem są wartości, wokół których gromadzimy wspaniałe osoby. Jesteśmy różne i różni, dokładnie tak samo jak nasz program. W tej różnorodności jest siła.

Świetlice są spotkaniem pomiędzy pokoleniami, aktywistkami i aktywistkami, mieszkańcami i mieszkankami, a czasem też władzami miast, z którymi współpracujemy. W Gdańsku włączamy się w pracę na rzecz organizacji pozarządowych, zasiadając w Gdańskiej Radzie Organizacji Pozarządowych i Gdańskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego. Uczestniczymy w wielu działaniach, w których widzimy szansę na współpracę i zwiększenie zauważania różnorodności społeczeństwa. W Cieszynie chętnie wychodzimy ze swoimi działaniami w przestrzeń miasta. Od trzech lat współorganizujemy Święto Cieszyńskiej Wenecji oraz animujemy przestrzeń Skweru Ireny Sendlerowej.

Fotorelacja: Święto Cieszyńskiej Wenecji 2019

Kiedy wiele lat temu zorganizowaliśmy w Cieszynie debatę kandydatów na burmistrza, goście zasiedli przy małych stolikach, takich dla dzieci, bo tylko takie wtedy mieliśmy w świetlicy. Meble nie były jednak ważne. Ważne było to, że mieszkańcy pierwszy raz mogli przepytać kandydatów na najwyższe stanowisko w mieście.

Kiedy niedawno zorganizowaliśmy spotkanie na temat sytuacji transportu kolejowego na Śląsku Cieszyńskim, obok Karola Trammera, autora książki Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej, wzięli w nim udział lokalni samorządowcy, aktywiści i aktywistki, m.in. burmistrzyni Cieszyna Gabriela Staszkiewicz oraz Jan Poloczek, odpowiedzialny za transport w regionie członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego.

Kiedy w 2018 roku w Gdańsku świętowaliśmy stulecie praw wyborczych kobiet w Polsce, zaangażowaliśmy wiele organizacji oraz władze miasta. Wspólnie przygotowaliśmy symboliczne przekazanie kluczy do Gdańska trzem pokoleniom kobiet przez Pawła Adamowicza, uroczystość, na której śpiewał prowadzony przez nas amatorski Chór TAK (Trójmiejskiej Akcji Kobiecej), w najbardziej prestiżowej sali miasta, w Dworze Artusa. Następnie wspólnie przeszliśmy w marszu – Sto Kroków na Sto Lat Praw Wyborczych Kobiet.

Klucze do miasta to ważny symbol. Ale trzeba czegoś więcej

Gdańsk i Cieszyn to miejsca, do których chętnie zapraszamy ważnych i ciekawych gości. Bo Polska to nie tylko Warszawa.

Z okazji obchodzonego w najbliższych miesiącach 10-lecia Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” do Cieszyna zaprosiliśmy między innymi Agatę Nosal-Ikonowicz, Piotra Ikonowicza, Rafała Matyję oraz Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście za ważnych i najciekawszych gości niejednokrotnie uważa badaczki i badaczy oraz twórczynie i twórców lokalnych. Łączymy ze sobą ciekawe osoby, inicjujemy współpracę w nieoczywistych tematach i włączamy się w eksperymenty. Nieoczywistość jest dla nas pociągająca.

Do obydwu świetlic w pierwszej połowie przyszłego roku dołączy Warszawa, gdzie dla publiczności otworzymy remontowany właśnie lokal przy ulicy Jasnej. Razem z zaproszonymi partnerami: Strefą WolnoSłową, kolektywem Kem, fundacjami: Kaleckiego, Automatophone i Kultury Wizualnej Widok będziemy eksplorować koncept społecznej instytucji kultury, tworząc mocny i zaangażowany program kulturalny i obywatelski.

Idee, które rozwijamy od lat, kiedy działają, to właśnie dzięki ludziom, z którymi tworzymy społeczność świetlic i którzy wspierają nas w codziennym przepisywaniu idei na rzeczywistość.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Natalia Kałuża, Elżbieta Rutkowska
Natalia Kałuża, Elżbieta Rutkowska
Świetlice Krytyki Politycznej
Świetlice Krytyki Politycznej
Zamknij