Świat

Nowa deklaracja ONZ ws. poliktyki narkotykowej

Nowa deklaracja została podpisana mimo zastrzeżeń wielu państw, przede wszystkim wobec braku zapisu o redukcji szkód, który był postulowany przez kilka instytucji, m.in. UNAIDS, Światowy Fundusz do spraw AIDS, Gruźlicy i Malarii.

Komisja do spraw Narkotyków i Przestępczości zignorowala również apel ponad 300 organizacji organizacji zajmujących się prewencją, leczeniem oraz polityką wobec narkotyków, by ONZ traktowała osoby używające narkotyków w kategoriach problemu zdrowia publicznego, a nie prawa karnego, zaś problemy z tym związane (brak dostępu do leczenia, profilaktyki) jako łamanie praw człowieka.

Specjaliści oceniają, że „wojna z narkotykami” przynosi dużo więcej szkód, w tym wzrost przestępczości zorganizowanej i zakażeń HIV praz HCV, niż korzyści. Poprzednia, wypracowana 10 lat temu Deklaracja Polityczna ws. polityki narkotykowej zakładała „wyeliminowanie lub znaczną redukcję” handlu nielegalnymi środkami psychoaktywnymi oraz ich produkcji. Jednak od 1998 roku w wielu częściach świata sprzedaż i produkcja narkotyków wzrosły.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij