"Moja podróż do Rosji" to nowatorskie słuchowisko zrealizowane przez trzy znakomite reżysersko-muzyczne duety na podstawie zbioru reportaży Antoniego Słonimskiego.

Cześć pierwsza – Borczuch, Dziadosz / Malikowska, Zarzecki – (00:00)
Część druga – Szyngiera, Sotomski / Malikowska, Zarzecki – (19:34)
Część trzecia – Strycharski, Cecko / Malikowska, Zarzecki – (41:21)

Zapraszamy do słuchania i zamawiania płyty w sklepie wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

Opis:

Pomysł był w gruncie rzeczy prosty. Wynikał bezpośrednio z tekstu Słonimskiego. Z wyraźnego i kluczowego w nim pęknięcia.

Już na początku pochodzącego z 1932 roku zbioru reportaży Moja podróż do Rosji czytamy bowiem: „Czy jadę do kraju czerwonego terroru, czy do państwa żywego socjalizmu, o którym przecież każdy z nas marzył od dziecka? (…) Męczy niemożność urobienia sobie, wypracowania obrazu, który nas czeka, a jest to cechą natury ludzkiej, że wychodzimy naprzeciw nieznanego z niepokojem. Przychodzą kolejno coraz gwałtowniejsze fale sceptycyzmu i entuzjazmu. I już nie jestem sam w przedziale. Jest nas trzech. Po prawej mojej stronie zasiadł, nogę na nogę założywszy, Sceptyk o bacznem i przenikliwem spojrzeniu. Pan ten ma w sobie coś nieprzyjemnego, ale nie można mu odmówić inteligentnego wyrazu twarzy. Po lewej stronie siedzi Entuzjasta. Już teraz przylgnął twarzą do szyby i wygląda z niecierpliwością nocy, za którą przyjdzie nowy dzień za granicą świata przeszłości. Wybaczcie, że ci dwaj będą nam towarzyszyli przez cały czas wycieczki”.

No więc pęknięcie. Jak oddać je w słuchowisku? Po prostu: pęc je. Dlatego też tekst Słonimskiego dość arbitralnie podzieliłem na trzy mniej więcej równe części i – równie arbitralnie – przydzieliłem je trzem (znakomitym) reżysersko-muzycznym duetom. Każdy z duetów realizował swoją część niezależnie od i bez konsultacji z pozostałymi zespołami.

Łącznikiem między trzema rozdziałami miał być sam tekst Słonimskiego oraz dwójka – jako i dwóch było towarzyszy podróży autora – czytających go (wybitnych) aktorów. Takie były wstępne założenia. Rezultat(y) mogą Państwo usłyszeć na płycie.

Dziękując bardzo wszystkim realizatorom i osobom zaangażowanym w powstanie tego słuchowiska, zapraszam Państwa do podróży z Michałem Borczuchem, Marcinem Cecko, Bartoszem Dziadoszem, Martą Malikowską, Antonim Słonimskim, Jackiem Sotomskim, Dominikiem Strycharskim, Katarzyną Szyngierą i Krzysztofem Zarzeckim. Podróży chyba niekoniecznie tylko do Rosji… i niekoniecznie w roku 1932.

Wojtek Zrałek-Kossakowski

 

część pierwsza twórcy: Michał Borczuch i Bartosz Dziadosz

część druga twórcy: Katarzyna Szyngiera i Jacek Sotomski

część trzecia twórcy: Dominik Strycharski i Marcin Cecko

obsada: Marta Malikowska i Krzysztof Zarzecki

koncepcja: Wojtek Zrałek-Kossakowski

nagrania: Marcin Lenarczyk, Marcin Popławski w Soundmaking Studio w Warszawie

mastering: Marcin Lenarczyk

oprawa graficzna: Katarzyna Błahuta

produkcja: Mikołaj Syska, Krytyka Polityczna

Za zgodę na wykorzystanie tekstu Moja podróż do Rosji Antoniego Słonimskiego serdecznie dziękujemy Towarzystwu Opieki Nad Ociemniałymi w Laskach

podziękowania: Inés R. Artola, Sara Herczyńska, Lucía Klapaczyńska-Ruíz, Paweł Mościcki, Sabina Sobczyk, Magda Sotomska, Małgorzata Sotomska, Ewa Sotomska, Jagoda Szymkiewicz, Anna Waligórska, Michał Zygmunt

Klasyka do usłyszenia 20./XX, część druga. kurator serii: Wojtek Zrałek-Kossakowski

Posłuchaj pierwszej części trylogii: Eter. Na drodze walki z prawem przemijania

wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży © & ℗ 2017 Stowarzyszenie im. S. Brzozowskiego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

         

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Zamknij