– To, co dla jednego jest plemnikiem, dla kogoś innego jest pozbawionym głosu dzieckiem niepoczętym. Ile nienarodzonych dzieci bezkarnie unicestwiła męska masturbacja? Dyskutują Kinga Dunin, Elżbieta Korolczuk, Katarzyna Wężyk i Agata Szczęśniak. Prowadzenie: Agata Diduszko-Zyglewska. Wideo: Dominika Wróblewska. Stażysta: Marcin.

WARSZAWA, STUDIO KRYTYKI POLITYCZNEJ – Dziś w Przy kawie o sprawie temat, który rozgrzał do czerwoności opinię publiczną i usztywnił stanowiska członków partii konserwatywnych w naszym parlamencie:  Męska masturbacja. Czy to prywatna sprawa czy przestępstwo?

Socjolożki Kinga Dunin i Elżbieta Korolczuk oraz publicystki Katarzyna Wężyk i Agata Szczęśniak dyskutowały w studiu Krytyki Politycznej o tym, w którym dokładnie momencie zaczyna się życie i ile nienarodzonych dzieci bezkarnie unicestwiła męska masturbacja.

Korolczuk: mamy do czynienia z tsunami masturbacyjnym!

Prowadząca program Agata Diduszko-Zyglewska zapytała ekspertki o złożony w sejmie przez posła Kajetana Bobka kontrowersyjny projekt ustawy pt. Ratujmy Mikromaluchy, przeciwko któremu pod budynkiem sejmu protestuje właśnie organizacja Chłopaki Chłopakom. W ustawie tej, przypomnijmy, zawarto propozycję penalizacji każdej nielegalnej masturbacji, z wyjątkiem tej, która odbywa się pod nadzorem i w specjalnie przygotowanych do tego bankach spermy.

– To, co dla jednego jest plemnikiem, dla kogoś innego jest pozbawionym głosu dzieckiem niepoczętym – salomonowo zawyrokowała Diduszko-Zyglewska.

Elżbieta Korolczuk: – Zacznijmy od perspektywy zdrowotnej. Grupa amerykańskich naukowców stwierdziła, że mamy do czynienia z tsunami masturbacyjnym. Wzrost ilości mężczyzn, którzy się masturbują, ilość masturbacji dziennie – to ma konkretne skutki zdrowotne, na przykład w postaci urazu nazywanego łokciem penisisty. Mnóstwo mężczyzn, szczególnie młodych, trafia do placówek ortopedycznych z tego typu problemem. To ogromne koszty dla NFZ.

– Ale tych mężczyzn należałoby chronić – dodaje socjolożka. – Oni są w dzisiejszych czasach, czasach indywidualizmu, liberalizmu, feminizmu, zagubieni. Zróbmy taką króciutką analizę krytyczną dyskursu. W jaki sposób mówi się o męskiej masturbacji? Młócić capa, marszczyć freda, trzepać prącie, bić Wacława, męczyć pałę. To są wszystko słowa, które mówią o autoagresji. One są naładowane autoagresją. Jakieś konsultacje psychologiczne dla mężczyzn wydawałyby się tutaj właściwym rozwiązaniem. Trzeba im po prostu pomóc – uważa socjolożka.

Szczęśniak: samogwałt to przyzwolenie na męczeństwo plemników

Ustawa posła Bobka ma być kompromisem z lobby promasturbacyjnym. Dopuszcza legalną masturbację w specjalnych bankach spermy z certyfikatem Kościoła katolickiego. Nie wiadomo jednak, czy w tak liberalnym brzmieniu ustawę uda się przegłosować. Jeden z ministrów rządu powiedział nam anonimowo, że „nieomal słyszy krzyk dziesiątków tysięcy zamrożonych plemników i czuje ich rozpacz”. Podobne głosy słyszy Agata Szczęśniak.

– Można się spierać oczywiście, czy życie zaczyna się od poczęcia, czy od wytrysku – zaczyna publicystka OKO.press i jedna z założycielek Krytyki Politycznej, Agata Szczęśniak. – No ale powiedzmy sobie szczerze: życie przed życiem! To jest prawdziwa wartość i prawdziwy spór. To jest coś, o czym wiemy, to jest coś, co jest wpisane w naszą kulturę, co jest wpisane w naszą moralność. Grzech Onana jest znaną jednostką grzesznictwa w moralności katolickiej. Dlatego męski samogwałt to jest przyzwolenie na śmierć, to jest przyzwolenie na męczeństwo plemników – argumentuje publicystka.

Czy masturbacja to połowa aborcji?

– Pani Szczęśniak się myli – tłumaczy Kinga Dunin. – Grzeszny nie jest sam akt masturbacji, tylko niewłaściwe zastosowanie spermy – uważa socjolożka.

Tylko co robić z resztą regularnie marnotrawionego przez mężczyzn nasienia? – zastanawiały się ekspertki. „Zamrozić” – uważa Dunin.

Socjolożka i felietonistka Krytyki Politycznej zwraca też uwagę na często pomijaną w dyskursie publicznym perspektywę etyki katolickiej.

– Mężczyzna jest naczyniem świętym, naczyniem na nasienie. Ale nasienia jest bardzo dużo. A naczynia bywają czasem przepełnione. Wiadomo, co się dzieje z przepełnionym naczyniem. Może pęknąć. Może pęknąć, tak jak granat. Wiemy, co się dzieje, kiedy pękają granaty. Z tego biorą się wojny, agresja, przemoc – przestrzega dr Dunin.

Czy w ogóle da się pomóc mężczyznom w tej sytuacji? Kinga Dunin przyznaje: – Ważne jest wskazanie drogi mężczyznom. W jaki sposób mają się szanować? Bo mowa jest jednak o tym, że prawa ręka cię gorszy. Ale nie ma mowy o lewej. Więc to jest jakaś droga wyjścia, która może stanowić pewne usprawiedliwienie etyczne. I druga kwestia: grzechem nie jest czynność, lecz zdrożne myśli. Dlatego myślę, że mężczyźni mogliby zacząć od masturbacji lewą ręką podczas modlitwy. To mogłoby być jakąś taką etyczną wskazówką do prawidłowej katolickiej masturbacji – radzi socjolożka.

Diduszko: dlaczego prawica dyskryminuje dzieci niepoczęte?

Ze wszystkich grup dzieci, a mamy dzieci niepoczęte, poczęte i dzieci urodzone, prawica zajmuje się jednak tylko dziećmi poczętymi – zauważa Agata Diduszko-Zyglewska.

Tymczasem dzieci już urodzone mogą przecież same zająć się swoimi sprawami. Dzieci niepoczęte, te najbardziej bezbronne, były przez prawicę do tej pory izolowane.

– Ale z masturbacji się wyrasta jak z zazdrości o łechtaczkę – tonuje oburzenie koleżanek Katarzyna Wężyk. – Jest to tylko etap rozwoju psychoseksualnego, w małżeństwie z reguły przechodzi. Poza tym już od czasów Freuda wiadomo, że orgazm penisowy jest tym dziecinnym, niedojrzałym, nie w pełni satysfakcjonującym, w przeciwieństwie do organizmu pochwowego, który jest orgazmem naprawdę dającym satysfakcję, dojrzałym – dodaje publicystka.

– Istotnie według etyki katolickiej małżeństwo to są trzy osoby. Kobieta, mężczyzna i Bóg. I podczas masturbacji, zwłaszcza kiedy oglądamy pornografię , dopuszczamy jakieś kolejne osoby – mówi Agata Szczęśniak – Dlatego rzeczywiście w czasie modlitwy trzeba to robić. Modlitwa jest tutaj dobrym sposobem. To byłby kompromis. Jak widać możemy dojść do kompromisu nawet z Kingą Dunin.

Czym po raz kolejny udowodniłyśmy, że warto rozmawiać!

Oglądaj nowy program Przy kawie o sprawie 

Koncepcja i prowadzenie: Agata Diduszko-Zyglewska
Gościnie:
Elżbieta Korolczuk
Agata Szczęśniak
Katarzyna Wężyk
Kinga Dunin
Stażysta: Marcin Meller
Produkcja: Dominika Wróblewska
Montaż: New Media Project
Oprawa graficzna: Katarzyna Błahuta

Pierwszy odcinek programu

***

Przy Kawie o Sprawie to program satyryczny – występujące w nim postaci i poglądy są fikcyjne. Parafrazujemy i komentujemy absurdalne i niebezpieczne wystąpienia postaci publicznych. Krytykujemy #mediabezkobiet, bo nie mamy wątpliwości, że prawie całkowity brak reprezentacji ponad połowy społeczeństwa w prowadzonej przez media debacie publicznej wpływa niszcząco zarówno na jakość tej debaty, jak i na jakość życia w Polsce.

***

Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Dominika Wróblewska
Dominika Wróblewska
Producentka TVKP, koordynatorka projektu ekspertki.org
Była kuratorka projektów artystycznych w Domu Pracy Twórczej w Wigrach. W Krytyce Politycznej od 2011 roku. Koordynowała działania promocyjne Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Producentka materiałów wideo Krytyki Politycznej (TV KP), nie lubi krzyczeć na demonstracjach, więc w zamian chodzi na nie z operatorem kamery. Koordynuje ogólnopolską bazę ekspertki.org. W JCC Warszawa prowadzi demokratyczną grupę nastolatków "Hultaj" robiąc z nich nieletnich aktywistów.
Agata Diduszko-Zyglewska
Agata Diduszko-Zyglewska
Polityczka Lewicy, radna Warszawy
Dziennikarka, działaczka społeczna, polityczka Lewicy, w 2018 roku wybrana na radną Warszawy. Współautorka mapy kościelnej pedofilii i raportu o tuszowaniu pedofilii przez polskich biskupów; autorka książki „Krucjata polska” i współautorka książki „Szwecja czyta. Polska czyta”. Członkini zespołu Krytyki Politycznej i Rady Kongresu Kobiet. Autorka feministycznego programu satyrycznego „Przy Kawie o Sprawie” i jego prowadząca, nominowana do Okularów Równości 2019. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą" i portalem Vogue.pl.

Komentarze archiwalne

 1. Uwaga panowie, za niedługo każdy mężczyzna zostanie wyposażony w automat, który będzie rejestrował ile razy się masturbował. Czego ta pisokaolicka banda jeszcze nie wymyśli? Czy w tym kraju nie ma innych problemów? Od teraz pewnie nie będzie można w ogóle uprawiać sexu, ponieważ kiedy sex będzie uprawiany w dni niepłodne to plemniki się niszczą ….Boże Ty widzisz jak w twoim imieniu naród piź….je!!!!!!!!!!!!!!

 2. Słuszny postulat z obecnością kobiet w debacie o aborcji. Powinna być ich co najmniej połowa i to w wieku prokreacyjnym, w przeciwnym razie taka debata jest nieporozumieniem. Mam tylko jedno ale… “socjolożka” rani moje uszy i oczy, ale słowo “naukowczynie” to już naprawdę przegięcie. Równouprawnienia nie osiągnie się przez odrzucenie wszystkiego, co męskie i wciskanie pokręconych neologizmów do języka, tylko przez edukację, edukację i jeszcze raz edukację…

 3. A jeśli mężczyzna się nie masturbuje ani nie jest aktywny seksualnie to zachodzą polucje nocne. Nikt przecież rano nie będzie zbierał.
  Zdziwiłem się o pomyśle masturbacji przy modlitwie. Kościół masturbacje potępia przecież.

 4. jak onanizm to tylko w prezerwatywie, później należy ją zawiązać i oddać do okienka życia… Już tam powinni się nasieniem dobrze zaopiekować

 5. A gdzie miejsce w tym wszystkim na delikatne uczucia wrażliwego onanisty do cycatej pani z ekranu komputera?

 6. Kilka problemow:
  * Masturbacja to nie samogwałt, kochane panie. Trzeba uscislic, ze rozmowa dotyczy tylko samodzielnej masturbacji, a jest przeciez masturbacja wzajemna. Czy jak kolega albo kolezanka pomaga, to chyba tez powinno byc karalne. Moze byc tez masturbacja z wytryskiem albo i nie, czy nie nalezałoby ustalic rozne kary za wytrysk i bez?
  * Jesli był gwałt to czy gwałt nie jest jednak karalny? Od kiedy to gwałt jest niekaralny? macie chyba braki prawnicze. Skoro eutanazja jest watpliwa to i samodzielne gwałcenie powinno byc jednak surowo zakazane.
  * Czy pomoc masturbacyjna powinna byc karana? Wiele kobiet pomaga w masturbacji, rekoma piersiami albo ustami. I co wtedy jak kobieta zostanie przyłapana na masturbowaniu członka ustami? W Texasie to jest karalne. Moze zamiast kolezanki poprosic o masturbacje kolege, wtedy mniejsza kara.
  * Sprawa spermy tez tylko poruszona marginalnie. Co z przyjmowaniem spermy na twarz? Czy sperma w ustach to nie jest czasem kanibalizm? Wiemy ze sperma ma własciwosci przeciwgrzybiczne i anty-depresyjne, pozytywnie wpływa na cere. Dlaczego mamy karac kobiety za to chcą dłuzej zyc?
  * Watek zdrowotny tez bardzo amatorsko potraktowany. Wiadomo, ze masturbacja ta z wytryskiem ma własciwosci lecznicze, oproznia jądra i przeciwdziała złogom w prostacie, czyli zapobega rakowi prostaty. Własciwie masturbacja z wytryskiem kwalifikuje sie na dofinansowanie z NFZ jako czynnosc profilaktyczna. Wiec drogie ekspertki, wasza wiedza medyczna jest ograniczona.
  * Na koniec dobra rada zawodowa dla tych co grzeszą w parach. Lepiej sie masturbowac w trojkącie, bo wtedy ten co czeka moze wyspowiadac tych co sie masturbują. Spowiedz wzajemna jest niestety zakazana.

 7. Do licha, kto mnie bez pytania przeniósł w wieki najciemniejszego średniowiecza????

 8. Jaką skalę osiągnęła by akcja #metoo gdyby panie różnej maści z kalenarzy i nie tylko poczuły się molesowane przez onanistów?

  PS: sam czuje że ten głupi wpis należy wykasować

 9. Ja osobiście nie zamrażam tylko wekuję. Jak znajdę tę jedyną to jej podaruję.

 10. To jest tak piękne, że aż łezka mi się w oku kręci^^… Ja bym dodatkowo postulat o obecności kobiet-specjalistek w danej dziedzinie dołączać do tych programów prawdziwych specjalistów a nie takie partyjne pionki jak pan byle Jaki, który obecnie jest specjalistą ds. porozumienia Polski z Izraelem [sic!]. Ja chcę w programach śniadaniowych widzieć mądre głowy, a nie tylko politykierów i celebrytki, które jak chorągiewki nie mają w ogóle zdania na temat polityki, bo się boją o ilość lajków na instagramie :/ Jak jest omawiana ustawa o aborcji to zapraszamy do programu posłów z prawa i mniejszego prawa (bo lewicy nie ma) ale i realnych lekarzy, którzy znają się na macicy, a i psychologa jednego czy socjolożkę przydałoby się tam wcisnąć, a nie, dają gro facetów, którzy swojego penisa nie postawią bez wiadra wiagry, a ostatnią waginę widzieli na redtube :/

  1. ‘facetów, którzy swojego penisa nie postawią bez wiadra wiagry’ – koniecznie dopisać że faceci zaproszeni do programu powinni mieć co najmniej 20 cm w wzwodzie – takiego to i miło posłuchać bo mądrze gada…

 11. Średniowiecze nadchodzi. Zbierajmy chrust. Pomniki Kaczynskich w blasku stosów z płonącymi onanistami rozświetlą mrok.

 12. Myślę, że w tej dyskusji większy nacisk należy położyć na prawo kobiety do dysponowania nasieniem swojego męża. Plemniki to życie i mąż nie ma prawa samodzielnie decydować o przeprowadzeniu masturbacji. Oczywiście mówimy tu o Świętym Związku Małżeńskim a nie o konkubinacie (tfu!).

 13. Gdyby tak serio podejść do sprawy, z punktu widzenia etyki katolickiej, to każde życie zaczyna się od plemnika. I każdy plemnik jest POTENCJALNIE zdolny połączyć się z komórką jajową. Dlaczego nie mamy chronić elementów składowych dla życia potencjalnego? Do tego sam plemnik “żyje”, porusza się. Należy docenić jak bardzo liberalna jest w tej sprawie etyka katolicka.

 14. Obawiam się jednak że inne zdanie będą miały kobiety z Razem, inne od Zielonych, za to zgodnie nie zgodzą się z kobietami z SLD. Ktoś zauważy że ingerowanie w masturbacyjną samorealizację imigrantów jest przejawem postkolonialnych naleciałości, niedopuszczalnych w lewicowym dyskursie. Poważny filozof, poproszony o komentarz, podkreśli rolę oświeceniowej spuścizny samogwałtu, a także związki onanizmu z dorobkiem ateizmu. Wszyscy podkreślą jednak zgodnie że jaki PiS jest taki jest, ale w sumie lepiej niech zakaże facetom bawienia się ptaszkiem zamiast dotychczasowego, neoliberalnego ‘niech każdy facet onanizuje się kiedy chce’.

 15. W punkt. Myślę, że to bardzo ważne, żeby na temat męskiego onanizmu dyskutować wyłącznie w gronie kobiet. Martwi mnie jedynie tak małe zaangażowanie Kościoła.

Zamknij