Jak robić aktywizm, by nie wkurzyć facecików?

Czy Olaf Scholz jest zielonym politykiem? Dlaczego profesor Matczak czepia się aktywistek? Na te i wiele innych pytań odpowiadają Wiktoria Jędroszkowiak i Dominika Lasota, gościnie najnowszego odcinka podcastu „Nie ma przyszłości bez równości”.
Dominika Lasota i Wiktoria Jędroszkowiak w sejmie. Fot. Konrad Skotnicki

– Marek Suski mówi wprost, że jestem głupia, bezczelna, i na spotkaniu w sejmie wyłącza mi mikrofon, żebym się zamknęła. To jest napędzanie machiny hejtu i legitymizowanie nieakceptowalnych zachowań, bo ktoś sobie pomyśli, że: „skoro poseł tak robi, to ja też mogę” – mówi Wiktoria Jędroszkowiak.

Dlaczego rekordowe zarobki koncernów paliwowych nie oburzają publicystów i decydentów tak bardzo jak rzucanie ciastem w figury woskowe albo zupą w dzieła sztuki? Czy Donaldowi Tuskowi warto wierzyć, gdy mówi, że troszczy się o klimat, a Januszowi Kowalskiemu, gdy straszy nas Niemcami? Czy Olaf Scholz jest zielonym politykiem? Dlaczego profesor Matczak czepia się aktywistek? Na te i wiele innych pytań odpowiadają Wiktoria Jędroszkowiak i Dominika Lasota, gościnie najnowszego odcinka podcastu Nie ma przyszłości bez równości.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

Zagraniczne media nazywają je liderkami ruchu klimatycznego Europy Środkowo-Wschodniej, a polscy komentatorzy twierdzą, że są zbyt młode, by cokolwiek wiedzieć o polityce czy bezpieczeństwie energetycznym. Mimo to aktywistki Wiktoria Jędroszkowiak i Dominika Lasota nie ustają w działaniach na rzecz sprawiedliwej zielonej transformacji i za sprawą stworzonej rok temu inicjatywy Wschód wzywają decydentów do zakończenia wojen i spalania paliw kopalnych, przypominając, że te dwie kwestie są ze sobą nierozerwalnie związane. Wiedzę i doświadczenie mają w tej kwestii dużo większe niż niektórzy decydenci.

Nic zatem dziwnego, że zdążyły wpędzić w zakłopotanie Emmanuela Macrona, sprawiły, że Andrzej Duda dokumentnie się skompromitował, posłowi Kowalskiemu w twarz wytknęły działanie na rzecz Rosji, a profesora Matczaka wkurzyły tak, że pisze o nich nienawistne felietony. Śmiejemy się, że bezbłędnie roastują facecików w garniturach, ale pamiętajmy, że chodzi o sprawy poważne.

Gdzie są pieniądze na fundusz klimatyczny? W kieszeni miliarderów

Margaret Atwood pisała, że „mężczyzna boi się, że kobieta go wyśmieje, a kobieta boi się, że mężczyzna ją zabije”, albo zgotuje katastrofę klimatyczną, której skutki w zależności od płci, ale także zamożności, wieku czy pozycji społecznej – odczuwamy różnie. Uprzywilejowani mężczyźni poradzą sobie z nimi najlepiej, więc zdają się najmniej przejęci kryzysem wyniszczającym ludzi i planetę, a także pozwalają sobie na dyskredytowanie albo nawet obrażanie osób, które żądają zmian i sprawiedliwości.

– To oni tworzą nam świat z epoki dinozaurów. Świat, który nie daje nam poczucia bezpieczeństwa ani perspektyw na przyszłość – mówi Dominika Lasota.

Rząd pogrzebał wiatraki. Czy wiatraki pogrzebią rząd?

czytaj także

– Marek Suski mówi wprost, że jestem głupia, bezczelna, i na spotkaniu w sejmie wyłącza mi mikrofon, żebym się zamknęła. To jest napędzanie machiny hejtu i legitymizowanie nieakceptowalnych zachowań, bo ktoś sobie pomyśli, że: „skoro poseł tak robi, to ja też mogę” – dodaje Wiktoria Jędroszkowiak.

**

Dominika Lasota – polska aktywistka klimatyczna, związana z międzynarodowym ruchem społecznym Fridays For Future i polskim Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym, członkini Rady Konsultacyjnej, utworzonej 1 listopada 2020 przez Ogólnopolski Strajk Kobiet w wyniku polskich protestów z października 2020 roku. Współorganizatorka Strajku Kryzysowego przeciwko polityce polskiego rządu 28 października 2022 roku. Współpracowała z Gretą Thunberg w trakcie COP26. Jedna z czterech inicjatorek petycji „Zdrada”, wzywającej polityków i liderów obradujących na COP26 do podjęcia natychmiastowych działań mających na celu powstrzymanie katastrofy klimatycznej. Współtwórczyni inicjatywy Wschód.

Wiktoria Jędroszkowiak – aktywistka klimatyczna i działaczka społeczna. W 2018 roku współinicjowała Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, do dziś związana jest z międzynarodowym ruchem Fridays For Future. Prowadzi kampanię na rzecz pełnego embarga na rosyjskie paliwa kopalne i współpracuje z ukraińsko-polskim społeczeństwem obywatelskim w ramach inicjatywy Wschód. W przeszłości współpracowała z Greenpeace Polska i prowadziła audycje klimatyczne w radiu Newonce.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej: 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Paulina Januszewska
Paulina Januszewska
Dziennikarka KP
Dziennikarka KP, absolwentka rusycystyki i dokumentalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka konkursu Dziennikarze dla klimatu, w którym otrzymała nagrodę specjalną w kategorii „Miasto innowacji” za artykuł „A po pandemii chodziliśmy na pączki. Amsterdam już wie, jak ugryźć kryzys”. Nominowana za reportaż „Już żadnej z nas nie zawstydzicie!” w konkursie im. Zygmunta Moszkowicza „Człowiek z pasją” skierowanym do młodych, utalentowanych dziennikarzy. Pisze o kulturze, prawach kobiet i ekologii.
Zamknij