Podcasty

Europa podzielona, wszyscy zadowoleni [podcast]

Wzrosła waga Holandii, Niemcy przestali oszczędzać, a Polacy obwieścili wielki sukces, choć niekoniecznie słusznie – krótko mówiąc, Europa stanęła na głowie. Z najnowszego Podcastu Krytycznego dowiecie się, jak do tego doszło i czemu to w sumie dobrze. Gościem Michała Sutowskiego jest Adam Traczyk.

Europa jest podzielona jak nigdy, ostatni szczyt unijny trwał bodaj najdłużej w historii, a i tak wszyscy wyjechali zadowoleni. Jak to możliwe?

Adam Traczyk z think tanku DGAP, ekspert ds. europejskich i twórca Global.lab, opowiada mi o tym, co się wydarzyło między piątkowym popołudniem a wtorkowym porankiem w Brukseli. Pokazuje mapę interesów, daleko bardziej skomplikowaną niż dawne podziały wschód–zachód, północ–południe, względnie Niemcy kontra reszta świata.

Mali „skąpcy” chcieli wydać na walkę ze skutkami pandemii – i na transformację gospodarki dla celów klimatycznych – jak najmniej i pod surowymi warunkami; większe „południe” chciało jak najwięcej na odbudowę zniszczonych pandemią gospodarek; mocarstwa Francji i Niemiec znów po latach zadziałały wspólnie, tym razem by pieniędzy było jak najwięcej, najlepiej na „zielony ład”, a z kolei Polska i Węgry walczyły o rozdzielenie wypłat od przestrzegania reguł praworządności. Wzrosła waga Holandii, Niemcy przestali oszczędzać, a Polacy obwieścili wielki sukces, choć niekoniecznie słusznie – krótko mówiąc, Europa stanęła na głowie.

Z najnowszego Podcastu Krytycznego dowiecie się, jak do tego doszło i czemu to w sumie dobrze.

Fot.: Krystian Maj/KPRM

**

Ten podcast powstał we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Michał Sutowski
Michał Sutowski
Publicysta Krytyki Politycznej
Politolog, absolwent Kolegium MISH UW, tłumacz, publicysta. Członek zespołu Krytyki Politycznej oraz Instytutu Krytyki Politycznej. Współautor wywiadów-rzek z Agatą Bielik-Robson, Ludwiką Wujec i Agnieszką Graff. Pisze o ekonomii politycznej, nadchodzącej apokalipsie UE i nie tylko. Robi rozmowy. Długie.
Zamknij