Teatr

Reżyser „Klątwy” pisze do szefa Komisji Europejskiej

Jeśli instytucje i politycy w Polsce nie są w stanie obronić podstawowych praw człowieka i wolności słowa, koniecznym jest, żeby wybrzmiał głos przedstawicieli Unii Europejskiej.

Szanowny Panie Juncker,

piszę do Pana, żeby poinformować o kampanii medialnej uruchomionej przez Telewizję Polską, która spowodowała histerię i zagroziła bezpieczeństwu aktorów oraz producentów spektaklu Klątwa wyreżyserowanego przeze mnie w warszawskim Teatrze Powszechnym.

21 lutego polska telewizja publiczna opublikowała artykuł na swoim portalu internetowym, w którym umieściła nielegalnie pozyskane fragmenty spektaklu. Filmy przedstawiające sceny wyjęte z kontekstu opatrzone zostały bałamutnym tekstem napisanym z wyraźną intencją stygmatyzacji aktorów, producentów i autorów sztuki.

Policja? Proszę przyjechać do teatru!

Od tego czasu teatr, aktorzy i urzędnicy miasta Warszawy są narażeni na niewyobrażalną w swojej skali przemoc medialną i mowę nienawiści. Do tych działań podżegają niektórzy członkowie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość oraz przedstawiciele Kościoła katolickiego. Teatr Powszechny stara się bronić aktorów grających w spektaklu, ale nie jest w stanie zapewnić im bezpieczeństwa w sytuacji, kiedy media kontrolowane przez rząd nakręcają masową histerię.

Byłoby niemożliwym wyliczyć w tym liście wszystkie ataki i zniesławienia, do których doszło w związku z naszą sztuką w ciągu ostatnich kilku dni. Stanowią one jednoznaczne przykłady łamania praw człowieka i ataków na wolność wypowiedzi. W związku z tym, że Polska jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, zaistniała sytuację jest bez wątpienia sprawą dla instytucji UE powstałych w celu obrony podstawowych praw człowieka i wolności słowa. Jeśli instytucje i politycy w Polsce nie są w stanie obronić podstawowych praw człowieka i wolności słowa, koniecznym jest, żeby wybrzmiał głos przedstawicieli Unii Europejskiej. Milczenie jest interpretowane jako zgoda na tę sytuację oraz jako wyraz poparcia dla tych, którzy uruchomili i zorganizowali tę haniebną kampanię przeciwko aktorom, autorom i producentom spektaklu.

Będę pisał do Pana z informacjami na temat rozwoju wypadków. Mam nadzieję, że Unia Europejska i jej przedstawiciele nie będą tolerować tego rodzaju ograniczania wolności wypowiedzi i łamania praw człowieka w jednym z krajów członkowskich.

Łączę wyrazy szacunku,
Oliver Frljić

Czyj jest teatr narodowy? [rozmowa z Oliverem Frljiciem]

czytaj także

**

Oglądaj #TVKP

Porozmawiajmy na serio o burzy wokół Klątwy w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Głos zabierają: Paweł Łysak (dyrektor Teatru Powszechnego), prof. Monika Płatek, Joanna Wichowska (dramaturżka Klątwy), Joanna Scheuring-Wielgus – polityczka (Nowoczesna), Agata Diduszko-Zyglewska (Krytyka Polityczna).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij